Repatriace umění, dekolonizace muzeí. Evropa vrací vzácné historické předměty do Afriky. Proč? Proč až teď? O jakém umění je řeč? Jaké kousky na návrat teprve čekají?
Afghánistán je zemí poznamenanou mnoha válečnými konflikty, po staletí tam však také vznikala pestrá kultura, která v sobě mísila vlivy z širokého okolí – od Řecka přes Írán a kočovné oblasti střední Asie až po Indii. To vše přibližuje pražské Náprstkovo muzeum na výstavě Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu. Po dnešní vernisáži se veřejnosti otevře zítra.
Unikátní objevy českých archeologů ukáže ve světové premiéře Náprstkovo muzeum v Praze. Celá řada exponátů na výstavě nazvané Země černých faraonů mohla Súdán opustit vůbec poprvé. Je to poděkování afrického státu za mimořádnou práci českých vědců na vykopávkách z období starověké Núbie.
V Náprstkově muzeu bude na týden k vidění originální rukopis nikdy nevydaného překladu Karla Maye Syn lovce medvědů. Rukopis tak obohatí úspěšnou výstavu nazvanou Po stopách Karla Myae, kterou muzeum pořádá.
Osm mumií z unikátní kolekce vystavuje Náprstkovo muzeum v Praze. Výstava má několik částí. Návštěvníci se mohou seznámit s tradiční pohřební výbavou starých Egypťanů. Organizátoři nezapomněli ani na zrakově handicapované lidi – připravili pro ně také dotekové modely.