Do zahrady se kameny dostaly v 60. letech minulého století při její větší poslední rekonstrukci. Náhrobky byly otočené nápisy směrem dolů. Nikdo dodnes netušil, že se jedná o náhrobky.
Slavný spisovatel zemřel v červenci v 94 letech v Paříži a jeho manželka Věra vyjádřila přání, aby jeho ostatky jednou spočinuly v rodném Brně. Kdy se tak stane, zatím není jasné.
„Jsou to náhrobky ze dvou zrušených hodňovských hřbitovů, ale i náhrobky, které stávaly na tomto hřbitově,“ popisuje Lenka Hůlková z Památníku Adalberta Stiftera v Horní Plané.
Pražská Židovská obec dostane zpět rozřezané náhrobky použité na dlažbu centra města. Kameny se našly při rekonstrukci Václavského náměstí. Co příběh vypovídá o antisemitismu za normalizace?
Část Nového židovského hřbitova v Praze je opravená. Renovace stovek náhrobků a tří velkých hrobek stála skoro šest milionů korun a restaurátorům trvala přibližně rok a půl. Výsledky projektu představila pražská Židovská obec. Dělníci při stříhání břečťanu narazili i na desku, která pocházela z několik metrů vzdálené hrobky.
Na pražských Olšanských hřbitovech – u hrobu novináře Karla Havlíčka Borovského – se propojily moderní technologie s historickými souvislostmi. Odhalen tam byl první digitální náhrobek v Česku. Podle autora projektu tím začala nová éra posmrtného života.
Do kostela svatého Petra a Pavla v Kralovicích na severním Plzeňsku se po téměř deseti měsících restaurování vrátil vzácný epitaf Floriána Gryspeka z konce 16. století. Bohatě zdobený náhrobek, který má na výšku skoro šest a půl metru a na šířku přes tři a půl metru, visí na stěně v kapli Nejsvětějšího srdce Páně. Pod podlahou leží právě Florián Gryspek spolu se členy svého rodu.