V legislativě stále chybí zákon na ochranu oznamovatelů korupce i úprava, která by regulovala lobbování. Tedy jedny ze zásadních bodů programového prohlášení, které se týkají strategie boje s korupcí.
Z dokumentu vyplývá, že bývalý vedoucí sekretariátu ministryně Aleny Schillerová získal odměnu nejméně 100 tisíc korun za vyhodnocení programového prohlášení vlády na výjezdním zasedání ministrů.
Polostátní podnik loni prodal 20 rodinných domů v Hluboké nad Vltavou. Koupila je firma, která se zabývá zpracováním kovů, zaplatila okolo 2,6 milionu korun za dům a prodává je dvakrát dráž.
„Nikdo z premiérů před Babišem nedisponoval společnostmi, které mají hodnotu desítek milionů korun, které jsou provázány s evropskými dotacemi, národními dotacemi a veřejnými zakázkami.“
„Vnímám to jako velkou příležitost a v dnešní době je důležité nebát se do věcí říznout a rozkrýt důležité věci. Tohle je jedna z největších věcí moderních historie. Pravda je důležitá,“ řekl Janeček.
Sotolář dvakrát uznal pražského exprimátora Hudečka a další radní vinnými z porušování povinností při správě cizího majetku. Vrchní soud ale oba jeho rozsudky zrušil.
„Cena je takovou satisfakcí k tomu, co celá léta děláme.“ Jiří Kotek se stal jedním ze dvou laureátů Ceny za odvahu, které letos už pošesté rozdal Nadační fond proti korupci. Karlovarský zastupitel proti nekalostem bojuje už čtvrt století. Druhou oceněnou je bývalá ředitelka odboru na ministerstvu financí Martina Uhrinová.
Nadační fond proti korupci Karla Janečka dnes již popáté udělil u příležitosti Mezinárodního dne proti korupci Cenu za odvahu. Ta je určená osobnostem, které se nebojí upozornit na korupci bez ohledu na osobní následky. Letošními laureáty se stali Jana Průšková z Liberce a bývalý náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht.
Vrchní soud v Praze dnes vrátil k novému projednání žalobu Ivo Rittiga na Nadační fond proti korupci. Podle soudkyně Romany Vostrejšové obsahuje předchozí rozsudek formální chyby. Rittigovu žalobu odmítl městský soud loni v červnu. Rittig chce po fondu odškodnění za tvrzení, které ho spojuje s tunelováním pražského dopravního podniku.
Předseda Věcí veřejných Vít Bárta a vysoce postavený policejní důstojník Jan Petržílek nemusejí být posledními obviněnými v kauze vynášení utajovaných informací. V dnešních Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl bývalý příslušník BIS a současný ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.
Nadační fond proti korupci nemusí ze svých webových stránek mazat články o Ivo Rittigovi. Pražský městský soud zamítl Rittigovu žalobu, v níž si podnikatel stěžoval na texty, které ho spojují s tunelováním pražského dopravního podniku. Podle soudce fond prokázal pravdivost tvrzení a několik svědků z okolí Rittiga označil za nevěrohodné.
Nadační fond proti korupci varuje, že stát přichází o miliardy korun při likvidaci elektroodpadu. Peníze vybrané na recyklačních poplatcích totiž podle fondu končí na účtech pěti firem, které mají na trhu s elektroodpadem monopol. Ministerstvo životního prostředí navíc připravuje zákon o zpětném odběru výrobků s ukončenou životností, ve kterém má být ustanovení, že elektroodpad musí procházet pouze přes vybrané firmy, což může podle fondu jejich výsadní postavení na trhu ještě zvýraznit.