V Rusku už několik let existuje tzv. Ruská občina, což je dnes největší ultrapravicová organizace v zemi. Je to společenství podporující válku na Ukrajině a stojí za tradičními hodnotami.
Wildersova nacionalistická Strana pro svobodu (PVV) volby vyhrála, ale nemá většinu. Wilders se už dříve nechal slyšet, že by menšinovému či odbornému kabinetu dal přednost před předčasnými volbami.
V sobotu nástupnická rada slavnostně prohlásil Karla III. za nového britského panovníka. V neděli tento akt absolvují i zákonodárné sbory Skotska, Severního Irska, Walesu, Austrálie a Nového Zélandu.
Pochod se varšavský starosta, opoziční politik Rafał Trzaskowski pokusil zakázat, ale vládnoucí strana Právo a spravedlnost jej prosadila s tím, že bude mít státní charakter.
Podle prokuratury pověšení fotografií europoslanců na šibenici mělo symbolický charakter a navazovalo na historický obraz představující věšení portrétů zrádců z Targowice.
Každé pohrávání si s uprchlickou kartou je v naší do sebe uzavřené společnosti nebezpečné. To zjistila třeba ODS, která svojí nacionalistickou rétorikou dala vyrůst Klausovi mladšímu.
Rozpuštěním prvomájového shromáždění radikální Národní a sociální fronty v Brně se bude zabývat krajský soud. Nacionalistický spolek podá správní žalobu proti postupu Úřadu městské části Brno-střed.
Zvyk polepovat auta etiketami s obrysem někdejších Uher býval výsadou nacionalistů, ale dnes je značně rozšířený. Gábor Cseh řekl, že by chtěl „podporovat porozumění mezi národy střední Evropy“.
Primátor Vratislavi se proti rozhodnutí soudu ještě může odvolat. Radnice v předstihu slibovala, že tak učiní a že případně bude pochod pečlivě sledovat.
Varšavská primátorka Hanna Gronkiewiczová-Waltzová ve středu zakázala pochod radikálních nacionalistů. Ten byl nachystaný na sté výročí opětovné nezávislosti Polska, tedy na neděli 11. listopadu.
Předvolební průzkumy naznačují, že volby zřejmě skončí zmatkem. Nejvíce zřejmě ztratí vládní sociální demokracie, která by přesto mohla vyhrát, protože středopravice má své vlastní problémy.
Bílý dům propustil Darrena Beattiho, jednoho z autorů projevů prezidenta Donalda Trumpta. Bývalý tvůrce musel skončit po tom, co se zúčastnil shromáždění bělošských nacionalistů.
Státy EU loni čelily 205 teroristickým útokům. Počet těchto případů vzrostl o 45 procent. Při útocích zemřelo 68 lidí, dalších 844 utrpělo zranění. Většinu obětí mají na svědomí džihádisté.
Nahrávka ukazuje členy uskupení v tričkách se znakem Národní družiny, jak ničí přístřešky. Útočníci se posmívají ženě s dítětem a táží se jich, jestli se chystají sníst poblíž pobíhajícího psa.
Předáci evropských nacionalistických a protiimigračních stran se v úterý sešli ve francouzském Nice u příležitosti Svátku práce. Dorazil i Tomio Okamura.
Policie v centru Varšavy násilně zasáhla proti odpůrcům pochodu nacionalistické organizace Národně-radikální tábor. Několik desítek lidí se pokusilo zablokovat trasu pochodu.
Hraniční přechody s Tureckem opět zablokovali stoupenci bulharských nacionalistů. Chtějí tak zabránit příjezdu autobusů s bulharskými Turky, kteří se chystají vrátit do vlasti a hlasovat v nedělních předčasných volbách. Podpora Ankary jedné z bulharských protureckých stran vyvolala diplomatickou roztržku mezi Bulharskem a Tureckem.
Ruští nacionalisté navrhli v dolní komoře parlamentu změnu státních symbolů. Chtějí zpět vlajku a státní hymnu z doby ruského impéria. Podle Liberálnědemokratické strany Vladimira Žirinovského by se dosavadní bílo-modro-červená vlajka měla změnit na carskou černo-žluto-bílou. Hymnou by se pak měla stát píseň Bože, cara chraň.
Ruská mimoparlamentní opozice se probouzí z porážky po podzimních volbách do dolní komory parlamentu a snaží se chytit druhý dech. Jednou z nových koalic je Nová opozice, jejímž základem jsou ruští nacionalisté vedení Ivanem Běleckým. Sami sebe neřadí ke xenofobní krajní pravici a v rámci Nové opozice spolupracují i s liberály. "Naším úkolem není pouliční teror, ale řešení problémů státní správy, a to normálním, civilizovaným způsobem," říká Běleckij v rozhovoru pro Český rozhlas.
V Polsku oslavují Den nezávislosti. 11. listopadu 1918 získali Poláci znovu po půldruhém století nadvlády cizích velmocí samostatnost. V centru Varšavy si to připomínají hlavně nacionalistické organizace. Vlastní pochody ale pořádají také jejich odpůrci. Obě skupiny se snaží dát najevo, jak by podle nich mělo vypadat dnešní suverénní Polsko.
Nizozemští nacionalisté se pokoušejí potápět snahy Evropy o sbližování s Tureckem. To už 10 let vyjednává o vstupu do Evropské unie. Přístupové rozhovory Ankary s unií se teď oživují výměnou za to, že se Turecko bude více snažit zastavit příliv migrantů do Evropy. Z Nizozemska ale zaznělo odmítnutí snah Ankary o členství v unii. Ne od vlády, ale od sílící radikální opozice.
Skotská národní strana (SNP) by mohla být klíčovým prvkem povolebního uspořádání ve Spojeném království. Nacionalistická strana by mohla v britských parlamentních volbách získat kolem 50 z 59 možných mandátů ve Skotsku, a zcela tak ovládnout tamní politiku.
Ve francouzském Senátu mají poprvé v historii zastoupení pravicoví extremisté. Strana Národní fronta Marine Le Penové má v horní komoře francouzského parlamentu hned dvě křesla. Nacionalisté v nedávných volbách ovládli několik radnicí a průzkumy ukazují, že by v prezidentských volbách mohla Marine Le Penová postoupit do druhého kola.
Překvapení očekávaná i nečekaná poznamenala volby do Evropského parlamentu v některých státech Unie. Velké zisky hned v několika členských zemích zaznamenaly nacionalistické strany. Jasnou většinu ale budou mít strany podporující evropskou integraci.
V Moskvě se dnes očekávají povolené pochody nacionalistů, ale i přehlídka a koncert na Rudém náměstí. Rusko totiž slaví Den národní jednoty. Celkem asi 200 akcí se podle odhadů zúčastní kolem 25 tisíc lidí.
Pochod pravicových radikálů napadli v Kralupech nad Vltavou anarchisté, Romové a další obyvatelé města. Policii se podařilo obě skupiny, každou o zhruba 200 lidech, rozehnat.