Policejní odstřel divokých prasat na Liberecku a Jablonecku nařídila vláda kvůli šíření nákazy africkým morem. Myslivcům se nelíbilo, že v jejich revíru operují policejní ostřelovači.
Podle průzkumu, který policie a Česká zemědělská univerzita před odstřelem provedla, je v honitbách Rádlo a Vratislavice nad Nisou minimálně 200 divočáků.
Co se týče spárkaté zvěře, ať už to je jelen evropský nebo muflon a především prase divoké, tam jsou stavy nadměrné, kdy nemáme rovnováhu mezi životním prostředím a populace druhů spárkaté zvěře.
V okolí Žižkova vrchu v Jablonci nad Nisou se pohybují mladá divoká prasata. Lovci je budou v sobotu 24. srpna 2024 v okolních lesích nahánět. Město také připravilo odchytovou klec.
„U řady myslivců, se kterými jsem v kontaktu, se naopak setkávám s pozitivní reakcí na podobu novely, jak jsme ji připravili a schválili minulý týden na vládě,“ říká ministr zemědělství Marek Výborný.
Myslivecká jednota zásadně odmítá novelu mysliveckého zákona, kterou ve středu schválila vláda, a chce bránit jejímu schválení v parlamentu všemi zákonnými prostředky. Co myslivcům na novele vadí?
„Bohužel tehdy Ministerstvo zemědělství nenastavilo minimální podíly listnáčů a jedlí moc vysoko, takže až do roku 2018 to lesům pomáhalo jen velmi zvolna,“ popisuje odborník hnutí DUHA Jaromír Bláha.
Srnci shazují parohy v listopadu a nové jsou hotové v březnu. Staří jeleni shazují na konci února, mladí až na přelomu března a dubna, daňci ještě o něco později.
„Mají rádi trofej na stěně. Chtějí mít doma kožešinu, jsou to sběratelé. Často jsou to bohatí, vlivní lidé, podnikatelé. Je to pro ně koníček,“ popisuje pytláky Mináriková z organizace Alka Wildlife.
Luboš Sedláček si odváží srnku, která má necelých 11 kilogramů. Rozporcovat si ji musí sám. „Je s tím trošku víc práce. Ale je to zase vykoupeno tím, že to není tak drahé,“ těší ho.
Zvedá se zájem o myslivost u mladých žen. „Díky ženám v poslední době úroveň výcviku u ohařů velmi zvedla,“ přiznává předseda Kynologické komise okresního mysliveckého spolku Ústí nad Orlicí.
Státní veterinární správa potvrdila nákazu africkým morem prasat u dalších dvou uhynulých divočáků. Od prosince byla nemoc potvrzena u 21 zvířat v této oblasti.
Pozemky u Lednice včetně toho v zámeckém parku spravuje honební společenství Lednice-Luh. „Dělám všechno, co zvěř potřebuje, a lidé mě nezajímají,“ prohlásil myslivecký hospodář Jiří Hledík.
„Vždycky je potřeba zvažovat zájmy zvěře, ale i zájmy veřejnosti, aby lidé mohli procházet krajinou. Záležet tedy bude na vyvažování těchto zájmů,“ upozorňuje právnička Marie Poláčková.
Honitbu u Radonic na Českobudějovicku smí myslivci využívat už jen do konce dubna. „Hospodařili jsme na revíru více než dvacet let a do dnešní doby jsme vysvětlení nedostali,“ říká jeden z nich.
Polák velký je, zjednodušeně řečeno, menší zavalitá kachna s větší hlavou. Samci jsou při námluvách na jaře zajímavě zbarvení. Za posledních 30 let v Česku zmizela třetina populace těchto ptáků.
Faktickým důvodem ke zrušení byly podle krajských úředníků formální chyby, jako například chybějící podpis, nedodržení lhůt, a také nedostatečné vypořádání námitek.
„Jsou to divoká zvířata, která se budou snažit konfliktu s člověkem vyhnout. Zaútočit ale prase může v momentě, kdy je zahnané do úzkých,“ přibližuje myslivecký hospodář Radek Novotný.
Na zvěř si stěžují obyvatelé v jablonecké Horní Proseči. Proto začal tříměsíční intenzivní odlov v okolních lesích, zákaz vstupu tam myslivci vyhlásili od 18. do 6. hodiny, tedy od soumraku do rána.
„Je nás aktivních 15 ze 40, ostatní jsou postarší, sil jim ubývá a na čekanou se jim chodit nechce. Všechno je na nás mladých, ale mladí mají rodiny, chodí do práce,“ popisuje myslivec ze Sedlce.
Českým nemocnicím chybí lékaři a sestry, píše Mf Dnes. A myslivci budou mít podle Deníku nejspíš od příštího roku víc pravomocí pro odlov invazních druhů zvířat. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Stát podobně umožňoval lov a rybaření i při předchozích nouzových stavech. Při první koronavirové vlně mohli myslivci lovit individuálně, podobně mohli individuálně rybáři chodit na ryby.
Myslivcům se podařilo vyjednat výjimku, aby zůstaly otevřené obchody se zbraněmi a střelivem. Tento materiál se totiž nesmí prodávat přes e-shopy. Lovci tak mohou pokračovat v odstřelech.
Naprostá většina myslivců v Česku má myslivost jako svůj koníček. Kvůli zákazům společenských akcí – plesů, výstav i takzvaných posledních lečí – přišly spolky o důležité příjmy.
Češi v průměru od jara přibrali přes šest kilogramů. Důvodem je nedostatek pohybu, píší s odkazem na průzkum Lidové noviny. Více čtěte v sobotním výběru z médií, který připravil Radiožurnál.