Martin Golec se dlouhodobě věnuje výzkumu archeologické lokality zvané Býčí skála. „Lidé do jeskní ukládali vozy a cenné předměty,“ vypráví v rozhovoru archeolog.
„V Punkevních jeskyních v sobotu prudce stoupla hladina kvůli bouřkám, takže jsou zavřeny. Kdy se zase znovu otevřou, to je těžko odhadovat,“ vysvětlil mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.
Ostrov u Macochy (Jihomoravský kraj)||Hana Novotná|Cestování
„Situaci sleduji už několik let. Vypadá to, že populace na to je připravená, každý rok jich desítky pomřou, ale většina populace zůstávala nedotčená. Letos to sucho bylo výrazně větší,“ říká zoolog.
Kromě nálezů stop pravěkého osídlení vědci našli také několik stříbrných mincí, které dokládají, že v jeskyni na přelomu 14. a 15. století fungovala tajná penězokazecká dílna.
V Ostrově u Macochy se léčí děti s chronickými záněty, respiračními nebo kožními nemocemi. Pacienty jsou i astmatici, alergici a lidé s atopickým ekzémem nebo vrozenými vadami na dýchacích cestách.
V českém tisku se v sobotu dočtete, že když budete v zimě málo topit, hrozí vám, že vám v bytě začnou plesnivět zdi. Server Zdopravy.cz uvádí, že současné ceny elektřiny ohrožují železniční dopravu.
Starší okruh návštěvníky vedl takzvaným krytem – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 vestavěla armáda do jeskynní chodby jako samostatný objekt.
Lom je unikátní svým geologickým složením, kde se mísí kaolín se slévárenskými písky. Pracuje se ještě na zrušení dobývacího prostoru, pak by už měl být lom přístupný.
V takzvaném Lažáneckém žlebu jeskyňáři doposud evidují pouze tři jeskyně. Nově objevená jeskyně, která ještě nemá jméno, je tak ve žlebu teprve čtvrtou objevenou.
Jeskyňáři se do nového prostoru dostali po dvouletém úsilí, kdy se do něj začali prokopávat v takzvaném Ševčíkově závrtu u silnice mezi Lažánkami a Vilémovicemi. Jeskyně ještě nemá jméno.
Ministerstvo životního prostředí zamítlo její odvolání proti pokutě, kterou firmě uložila Správa chráněné krajinné oblasti. Jde o první sankci vyměřenou po zavedení nových zón v Moravském krasu.
Golec se domnívá, že nemusí jít o poslední nález a že další objevy nám pomůžou pochopit, k čemu jeskyně sloužily. „Bez těch kreseb bychom neměli vůbec nic. To je prázdný prostor,“ vysvětluje.
Archeolog Martin Golec z Univerzity Palackého v Olomouci, který objev učinil, měl již delší dobu podezření, že čáry na kameni, které fotografoval už průkopník speleologie Karel Absolon, jsou staré.
Dataci kresby určila radiouhlíková metoda. Dosavadní rekord držela malba z této jeskyně, která je podle laboratorních analýz stará 6200 let. V Kateřinské jeskyni se nachází několik maleb.
Současné vedení Holštejna na Blanensku překvapila informace ministerstva zemědělství, že u stanoviska obcí ohledně hájení lokality pro vodní nádrž je v její kolonce jako její stanovisko napsáno „ano“.
Rušení odstavných parkovišť a zákaz parkování v obcích. Obce v oblíbených lokalitách ve středních Čechách nebo na jihu Moravy se snaží výrazně omezit počet návštěvníků v době koronaviru.
Pět desítek mincí muž našel v lese minulý víkend, přesné místo je utajované. Hodnota mincí ještě není určena, posoudí je numismatik. Lidé by je v muzeu mohli vidět zhruba do roka.
Ústí nad Labem bude díky vysokorychlostnímu 5G internetu testovat autonomní vozy v běžném provozu. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Představte si zatopený ementálský sýr, do kterého nasypete ještě trochu písku, a tím proudí voda,“ říká někdejší pracovník Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Bohuslav Koutecký.
Dlouhodobě trvající sucho ovlivňuje i růst krápníků v jeskyních Moravského krasu. Krápníky rostou díky skapové vodě, nyní je jejich růst pomalejší, místy se i zastavil.
Na internetových mapách se dá najít leccos. Třeba i dosud neznámá obří krasová oblast. Jeskyňáři z Moravského krasu právě s pomocí satelitních snímků vytipovali ve střední Číně rozsáhlý podzemní systém. Pod zem se v provincii Šen-Si podívali jako vůbec první profesionálové a objevili síť jeskynních chodeb a dómů. Plánují se tam vrátit letos na jaře.
V Moravském krasu se nejméně od září pohybuje rys ostrovid. Výskyt této vzácné šelmy na jižní Moravě v pátek potvrdila Agentura ochrany přírody. Podle ČTK rysa zdokumentovali pracovníci brněnské Mendelovy univerzity. Lidé by se měli při projíždění Moravským krasem mít na pozoru, aby zvířeti neublížili.
V jeskyni Nový lapač dnes zkolaboval speleolog, kolegové mu vůli stísněným podmínkám nemohli pomoct. Na místo dorazili hasiči, kteří slanili za jeskyňáři do třicetimetrové hloubky. Záchranná akce trvala asi 50 minut. Čtyřiašedesátiletého muže se ale nepodařilo oživit. Přesná příčina úmrtí není zatím známa.
Jeskyňářům se v Moravském krasu podařil mimořádný objev. V Býčí skále v Josefovském údolí našli dosud neznámou asi stometrovou chodbu, která dostala název Kočárová. Dostat se k ní ale vůbec není jednoduché. Navíc uvnitř se jeskyňáři musí vyzout.
Jeskynní systém Rudické propadání - Býčí skála v Moravském krasu ohrožuje struska. Stovky tun materiálu podzemí zanáší a poškozují. Správa chráněné krajinné oblasti chce zkáze unikátního systému zabránit.
Moravský kras nabízí další prohlídkovou trasu pro vozíčkáře. Po Sloupsko-šošůvských jeskyních a jeskyni Výpustek se hendikepovaní dostanou i na dno propasti Macocha. Mezi prvními se tam podívaly děti ze Základní školy speciální v Blansku.
Dno propasti Macocha v Moravském krasu se stalo přístupným pro vozíčkáře. Jeskyňáři kvůli tomu museli upravit prohlídkovou trasu Punkevních jeskyní, kudy se turisté na dno dostávají.