Mobilní operátoři a provozovatelé sítí nesouhlasí se zákonem, který připravuje NÚKIB. Brání se tomu, aby jim mohl nařídit, jaká firma jim může dodat potřebné části systému.
Operátoři v Česku se připravují na případné výpadky elektřiny, píše deník E15. A tisíce lidí hledají lékaře přes svou pojišťovnu, informuje Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie za stejné ceny jako doma.
Evropská komise zjišťuje, jaké informace o uživatelích internetu by bezpečnostní složky chtěly sbírat. Česká policie by uvítala historii navštívených stránek.
Lidé nadále upouštějí od posílání textových a multimediálních zpráv. V případě hovorů se stav u O2 oproti loňsku téměř nezměnil, T-Mobile evidoval pokles, naopak Vodafone spojil meziročně více volání.
Muž údajně pákovými kleštěmi přestřihl kabely vedoucí do technologického zařízení, od signálu tím odpojil tisíce lidí, kteří se tak nemohli dovolat ani na integrovaný záchranný systém.
Dražší mobilní tarify mají pouze na Slovensku a Kypru, píše E15. Tři největší mobilní operátoři zatím ceny tarifů měnit nebudou, podle nich jsou adekvátní. Více si přečtěte ve výběru z médií
Zástupci některých malých operátorů jsou přesvědčení, že to souvisí s nedávným rozhodnutím Českého telekomunikačního úřadu, podle kterého musí T-Mobile snížit velkoobchodní cenu za mobilní data.
Důvodem byla omezení kvůli koronaviru, kdy se výuka přesunula do domácností a část lidí pracovala z domova, ale i rostoucí využití chytrých mobilních telefonů a zlevňování datových tarifů.
Čistý zisk firmy se v roce 2020 zvýšil o 7,1 procenta na 5,85 miliardy korun. Výnosy stouply o 2,6 procenta na 39,77 miliardy, uvedl operátor v tiskové zprávě.
Systém pro registraci lidí starších 80 let na očkování, který byl spuštěn v pátek v 8.00, měl problémy. SMS s PIN kódy pro registraci lidem přicházely se zpožděním.
Počty hovorů ve srovnání s minulým rokem se u jednotlivých operátorů lišily - u O2 rostly, v případě Vodafonu klesly, ale prodloužila se délka volání, v síti T-Mobile byly shodné s loňskými.
Praha||Lenka Kabrhelová, Pavel Vondra, Ondřej Franta|Ekonomika|Vinohradská 12
Český telekomunikační úřad uspořádal dlouho očekávanou aukci volných kmitočtů, kde si nakonec rozdělili hlavní balík frekvencí stávající tři mobilní operátoři. Proč? A jaké kroky v tom stát podnikl?
Šance, že na trh vstoupí nový operátor, je teď prakticky nulová. Klíčové frekvence v pásmu 700 MHz totiž získala společnost T-Mobile za vyvolávací cenu. Nikdo z nováčků o ně neměl zájem.
Český telekomunikační úřad v pátek uvedl, že z původních sedmi zájemců v aukci nakonec uspělo pět, neuspěly firmy Poda a Sev.en Innovations. Kmitočty se celkem vydražily za 5,6 miliardy korun.
Aby byl signál ve vlaku lepší, musí spolupracovat mobilní operátoři, dopravci jako majitelé vlaků a také Správa železnic. A právě ta půjde příští rok řešení naproti.
Soudní dvůr EU rozhodl, že vlády nesmí sbírat data volajících a uživatelů internetu. Ústavní soud přitom žádost na zrušení tohoto zákona loni zamítl. Navrhovatele zastupoval advokát Jan Vobořil.
Do léta měly členské státy vypracovat zprávu, jaká opatření zavedly. Komise pak vydala souhrnný report, ve kterém vyzdvihuje opatření hlavně v Nizozemsku, Itálii nebo Francii. Česko nezmiňuje vůbec.
Uchazeči se do soutěže budou moci přihlašovat do konce září. Český telekomunikační úřad následně zájemce, kteří splní podmínky tendru, pozve do elektronické aukce o kmitočty.
Příprava pravidel aukce frekvencí pro 5G sítě míří do závěrečného kola. Na český trh má přitáhnout i nového operátora, který by mohl zatlačit na snížení cen za mobilní služby.
Mobilní operátor Vodafone plánuje vypnout 3G síť v Česku k 31. březnu 2021. Kmitočty, na kterých tato starší síť funguje, uvolní pro modernější 4G LTE a 5G.
Sestrám v domácí péči nařídilo ministerstvo zdravotnictví povinné testování na koronavirus. Testovat se však mají samy, uvádí Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Slovenský parlament v březnu rozhodl, že hygienici během pandemie budou dostávat od mobilních operátorů údaje o pohybu mobilních telefonů. Opoziční SMER-SD ale vyslovil obavy ze zneužití zákona.
Stávající operátoři napadají pravidla, podle kterých musí pustit případné konkurenty do svých sítí. Navržené podmínky jim ukládají, aby to umožnili společnostem, které získaly kmitočty v dražbách.
Když bude nakažený člověk souhlasit s využitím údajů o pohybu jeho mobilního telefonu, dostane hygienik v řádu minut mapku s vyznačením oblastí výskytu, kde nakažený v posledních 14 dnech byl.
V Česku se momentálně vyjednávají podmínky pro teoretický vstup čtvrtého mobilního operátora na trh. Jak to před několika lety probíhalo na Slovensku, analyzuje pořad Zaostřeno Českého rozhlasu Plus.
Hana Továrková nastupuje do čela telekomunikačního úřadu za vypjaté situace. Exéfa Jaromíra Nováka opustil úřad, protože odmítl upravit podmínky aukce frekvencí pro čtvrtého operátora a 5G sítě.