Norská policie vydala mezinárodní zatykač na muže, který je spojován s prodejem pagerů libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh. Zařízení minulý týden explodovala a zabila v Libanonu nejméně 39 lidí.
Prokurátor Mezinárodního trestního soudu požádal o vydání zatykačů na lídry Hamásu i Izraele. V pořadu Pro a proti na Plusu o tom diskutují bývalý diplomat Michael Žantovský a arabistka Zora Hesová.
Podle ukrajinského generálního prokurátora je kyjevská kancelář největším pracovištěm soudu mimo jeho sídlo v nizozemském Haagu. Zaměří se na válečné zločiny.
List předvídá, že konflikt na Ukrajině a jeho důsledky Rusko nejen oslabí, ale dost možná dostane do role, jakou má Bělorusko – tedy satelitního státu mocnějšího souseda.
„Můžeme se odkazovat na maďarské zákony a podle nich nemůžeme zadržet ruského prezidenta... protože statut Mezinárodního trestního soudu nebyl v Maďarsku veřejně vyhlášen,“ uvedla kancelář premiéra.
Rusko stejně jako Spojené státy Mezinárodní trestní soud neuznává. Biden ale považuje argumenty soudu za silné. Podle Moskvy rozhodnutí soudu nemá právní základ a je „nehorázné a nepřijatelné“.
Státní příslušník Gruzie, označovaný jako tzv. vor v zakoně, je podezřelý ze závažných násilných trestných činů na území Spojených států. Momentálně se nachází ve vydávací vazbě.
Osmadvacetiletý muž byl zadržen v Miláně na základě britského zatykače. Podle policistů patří ke „zločinecké organizaci, která umožňuje nelegální migraci“.
Národní jednotky cíleného pátrání Policie ČR dopadla muže, na kterého vydaly zatykač hned tři evropské země. Nyní se nachází v policejní cele, odkud by měl být vydán do jednoho z vyžadujících států.
Interpol zrušil mezinárodní zatykače, které na kosovského premiéra Ramuše Haradinaje a na dalších 17 kosovských občanů vydalo Srbsko. Vládu v Bělehradě rozhodnutí Interpolu rozčílilo.
Interpol odmítl žádost Ázerbájdžánu o vydání mezinárodního zatykače na českého europoslance Štětinu. Lyonská centrála Interpolu požádala členské země, aby žádost vymazaly ze svých národních databází.
Policisté dopadli v centru Prahy mezinárodně hledaného cizince. Je podezřelý z násilných zločinů. Na Slovensku mu hrozí až 23 let za mřížemi. V Česku se muž schovával šest let a pracoval v bezpečnostní agentuře. Kromě toho prodával také drogy.
Český soud uzavřel případ katarského prince, který pohlavně zneužíval pražské školačky. Hámid bin Abdal Sání už není trestně stíhaný a podle informací Českého rozhlasu se na něj nevztahuje ani mezinárodní zatykač. Člena katarské královské rodiny loni poslal soud na 11 měsíců a 8 dní do vězení, stejnou dobu si už v minulosti odseděl v české vazbě. Rozsudek je pravomocný.
Ruský soud vydal mezinárodní zatykač na miliardáře Michaila Chodorkovského. Oznámila to ruská agentura TASS. Bývalého nejbohatšího muže Ruska v minulosti odsoudili k mnohaletému vězení za daňové úniky a zpronevěru. V roce 2013 se díky prezidentské milosti dostal na svobodu. Nyní čelí novému obvinění z podílu na dvou vraždách z konce 90. let.
2:35
| ČRo, Květa Moravcová, Libor Procházka, Lucie Maňourová, bre|Zprávy ze světa
Thajská policie zatkla dvojici lupičů z Česka. Josef Blažek a Rudolf Tesárek v roce 2008 ukradli 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku. Podle rakouského tisku dvojici, na kterou byl vydán mezinárodní zatykač, pomohl vypátrat prostředník z rakouského kriminálního úřadu v Thajsku.