Objevily se informace, že může jít o satelit NASA. Ta to odmítla. Ukrajinské sociální sítě zaplavily spekulace a vtipy o tom, co ho mohlo způsobit. Často se objevovalo tvrzení, že jde o mimozemšťany.
Výzkum pomůže vědcům získat nejen přesnější představu o tom, jak často rudou planetu meteoroidy bičují, ale zpřesní i poznatky o vnitřní struktuře našeho planetárního souseda.
Přímým cílem mise je malý měsíc Dimorphos, který obíhá 780 metrů kolem velké planetky Didymos. Výsledek budou zkoumat odborníci pomocí teleskopů na Zemi.
Cílem je malý měsíc Dimorphos, který obíhá kolem asteroidu Didymos. Náraz rychlostí 6,6 kilometru za vteřinu by měl oblety tohoto menšího tělesa o průměru kolem 160 metrů pozměnit.
Kolekce je podle kurátorky geologické sbírky unikátní i ze světového měřítka. „Nález v takovém kontextu, jako byl v Opavě-Kylešovicích, není na světě znám,“ doplnila.
V noci na pátek mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní se vyplatí pozorovat vysokou aktivitu meteorů v rámci roje Geminidy. Pozorovací podmínky mají být podle astronomů příznivé.
Tak jako každé léto, i letos můžeme na obloze pozorovat meteorický roj Perseidy. Nejvyšší počet "padajících hvězd" lze pozorovat v noci z dneška na zítřek a z pátku na sobotu. Perseidy letos budou padat ve skutečně hojném počtu. Astronomové očekávají sedmdesát až sto meteoritů za hodinu. Pro pozorování meteoritického roje jsou nejlepší místa bez světelného znečištění.
Slzy svatého Vavřince, meteorický roj Perseid nebo docela obyčejně - padající hvězdy. Zvednout hlavu a pozorovat je na noční obloze můžete právě dnes. Nepotřebujete ani žádné speciální zařízení, nejlépe je uvidíte pouhým okem.
Na obloze dnes bude možné vidět výjimečný meteorický roj Geminidy. Svého maxima dosáhne ve 13 hodin. V případě jasného počasí je roj dobře pozorovatelný. Za ideálních podmínek může létat až 120 meteorů za hodinu.
Před rokem vyděsil obyvatele ruského Čeljabinsku a okolí meteorit. Při rozpadu zářil jasněji než Slunce a následná tlaková vlna způsobila škody za miliardu rublů. Vědci se nyní snaží odhalit, zda byl úlomkem většího celku, který by mohl být pro Zemi potenciální hrozbou. Při příležitosti dnešního prvního výročí získají úlomky z meteoritu i dnešní vítězové olympijských disciplín. Budou je mít v medailích.
Obyvatelé uralského Jekatěrinburgu s údivem i strachem sledovali pád meteoritu. Nakonec se ukázalo, že letící objekt byl pozemského původu – šlo o ruskou raketu Topol.
Noční oblohou dnes prolétnou desítky meteorů, které padají od souhvězdí Persea. Jako každoročně je lidé mohou pozorovat v pozdějších večerních hodinách.
Ruští vědci debatují tom, jaké vesmírné těleso explodovalo dnes ráno nad Uralem. Obyvatelé hned několika ruských regionů se mezitím vzpamatovávají z údivu a šoku. Několik set lidí muselo kvůli zraněním, a to převážně od střepů z vysypaných oken, vyhledat lékaře.
Dramatické ráno prožili obyvatelé ruského Uralu. Z pátečního poklidu vyrušila region série výbuchů způsobená pádem meteoritu. Podle ruských agentur utrpěly zranění stovky lidí, většinou od střepů z rozbitých oken.
Když padá hvězda, máme si něco přát. Často si ale při pohledu na noční oblohu přejeme už jen to, aby vůbec nějaká padala. To se vám ale mohlo splnit už tuto noc a pokud jste to propásli, máte šanci ještě noc příští. Mezi 12. a 13. srpnem se totiž naše Země každoročně setkává s hustým meteorickým rojem a na obloze je vidět nádherné světelné představení. Zabránit nám v tom může jedině počasí.
Až pět set meteorů za hodinu předpovídají někteří odborníci v noci ze 17. na 18. listopadu. V této době bude totiž vrcholit aktivita meteorického roje Leonidy.
V noci můžeme na obloze pozorovat padající hvězdy - právě jsou k vidění ty z nejznámějšího meteorického roje Perseidy. Těmto meteorům se také říká létavice nebo slzy svatého Vavřince.
Slzy svatého Vavřince, i tak se lidově říká meteorickému roji Perseidy, který můžeme v těchto dnech pozorovat na noční obloze. Nejvíce jich bude vidět v noci z pátku na sobotu. Padat by mělo až čtyřicet meteorů během jedné hodiny. Pro pozorování nastane nejvhodnější čas hodinu před půlnocí, kdy zajde Měsíc.
Konec tohoto týdne bude příznivý pro pozorování oblohy. Po delší době se na ní opět objeví padající hvězdy. Bude to meteorický roj s názvem Lyridy, který bude nejlépe viditelný pouhým okem ve čtvrtek večer.
Dnešní noc z 11. na 12. srpna se vyplatí zůstat dlouho vzhůru. Budou totiž "padat hvězdy". Tak se lidově říká vesmírným částečkám z rozpadlých komet, které se při letu atmosférou rozžhaví, vypaří a oblohou tak proletí meteor jako svítící čára. Právě dnes v noci bude Země procházet meteorickým rojem, kterému se podle souhvězdí říká Perseidy.