Mezinárodní den žen využily Španělky ke stávkám. Tisíce jich nepřišly do práce ve školách, nemocnicích, službách nebo v médiích. Jde o historicky první 24hodinovou ženskou generální stávku.
Dnešní den patří všem ženám. Zatímco za totality se Mezinárodní den žen velkolepě odehrával na podnikových večírcích, dnes lidé zůstávají hlavně u předávání květin. Z toho těží hlavně květinářství. Některým prodejnám se jen v tento den zvyšují tržby i trojnásobně.
Mezinárodní den žen je na Slovensku velmi oblíbeným svátkem. Slaví ho také politici. Premiér Robert Fico pořádá setkání se ženami po celé zemi už více než týden. Prezident Andrej Kiska si zase pozve na oběd deset vybraných žen.
O španělských mužích se říká, že svým ženám v domácnosti zrovna moc nepomáhají. Zato jsou podle statistik evropskými přeborníky v sezení před televizí. Platí to hlavně o starší generaci mužů.
Mezinárodní den žen (MDŽ) patřil v Sovětském svazu k nejoblíbenějším svátkům, který si lidé užívali masově a s chutí, bez ohledu na pohlaví. Tato tradice přešla i do Ruska, kde dnes na oslavu žen pořádají akce v každém městě, i když ženy to ani v současném Rusku nemají jednoduché.
Mnoho lidí v tuzemsku si Mezinárodní den žen (MDŽ) spojuje s předlistopadovými povinnými podnikovými oslavami, na kterých se většinou opíjeli muži. Dnešní oslavy, pokud se vůbec konají, jsou mnohem komornější. A spíše než k nějakému slavení vybízí MDŽ k zamyšlení nad postavením žen v současné společnosti. Například proč stále existují výrazné rozdíly v odměňování žen a mužů.
Všeobecné veselí, květiny, bonboniéry a spousta alkoholu představují tradiční atributy Mezinárodního dne žen v Rusku. I na východě ale sílí hnutí, které propaguje střízlivost a odmítá drogy i cigarety.
Netradiční závod dnes upozornil na nerovné zastoupení mužů a žen v politice. Okolo budovy sněmovny v Praze změřilo své běžecké schopnosti několik žen a mužů, kteří soutěžili o pomyslné místo na kandidátce. Při příležitosti Mezinárodního dne žen závod uspořádala organizace Forum 50 procent.
Dnešní Mezinárodní den žen si připomíná více než stovka zemí světa, demonstracemi a akcemi také nejrůznější vládní i charitativní organizace. Upozornit chtějí na práva žen především v konfliktních oblastech světa.
Mezinárodní den žen se slaví už 101 let. Svátek v minulém režimu získal negativní nálepku, spojenou s karafiáty a bonboniérami. I tak se dodnes slaví, a to nejen v Česku, ale na celém světě. Témata s ním spojená jsou aktuální i dnes.
Celý rok čekají ruská květinářství na jeden jediný den, na 8. březen. Miliony příslušnic něžného pohlaví si dnes přinesou domů pugéty růží, tulipánů nebo i mnohem exotičtějších květin.
Svět si už po sté připomíná Mezinárodní den žen. A zatímco na začátku dvacátého století bojovaly ženy za právo volit, teď zápasí o zrovnoprávnění pracovních příležitostí. V Česku například vydělávají ženy v průměru o víc než pět tisíc korun měsíčně méně, než jejich mužské protějšky. A málokterá dosáhne na vysokou manažerskou funkci.
Karafiáty a spousta alkoholu. Tak u nás vypadal Mezinárodní den žen za dob totalitního režimu a vlastně i pár let po jeho pádu. Teď už se prý alkoholový opar pomalu rozplývá a muži opět berou květinářství útokem, avšak upřednostňují jiné květiny než karafiáty.
Aktivistky polských ženských hnutí si včerejší Mezinárodní den žen připomněly demonstracemi ve velkých polských městech. Protestovaly proti diskriminaci žen v zaměstnání, za právo na potrat a umělé oplodnění.
Světová veřejnost si dnes připomíná Mezinárodní den žen. OSN v jeho předvečer vyzvala k rozsáhlejší akci proti násilí páchanému na ženách po celém světě. Před porušováním práv žen varovala i jedna z předních nevládních organizací v Rusku, kde patří Mezinárodní den žen tradičně mezi populární svátky.