Uložení listiny s podpisem třeba Jiřího Ovčáčka nebo Jany Bobošíkové potvrdil Radiožurnálu Karel Kloud. Podle Petra Hejmy se to ale nestalo a do sloupu žádná listina vložena nebyla.
Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) na facebooku uvedl, že se do útrob sochařského díla listina s podpisy neumístí. To ale popřel předseda Společnosti pro obnovu mariánského sloupu.
Video zachycuje pachatele, který přelezl zátarasy a rozdělal u sloupu oheň. Hned poté si šel sednout na lavičku u sochy Jana Husa, kde vyčkal na příjezd policie.
Asi se něco děje. Sochy se u nás odstraňovaly i stavěly vždycky, když se naše země ocitly na křižovatce. Vzhledem k frekvenci podobných činů bychom měli zpozornět.
Za první republiky se nápad sloup znovu vztyčit tu a tam probíral, silnější vůle k tomu však nebyla a za německé okupace a během čtyřiceti let protináboženského komunismu na to nešlo ani pomyslet.
Sochař Petr Váňa ve čtvrtek po 23 letech práce dokončil stavbu kopie mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Původní sloup strhl dav v roce 1918 jako protest proti Habsburské nadvládě.
Společnost pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze má pro staveniště pronajatý pozemek o rozloze 289 metrů čtverečních. Nájem má sjednaný na dobu určitou, a to do 15. září.
Deník N se věnuje případu policisty z ochranné služby, který čelí kázeňskému řízení kvůli svým výrokům na demonstraci. Hospodářské noviny píšou o prvním českém přírodním pohřebišti.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, David Kaiser|Kultura|Vinohradská 12
Na Staroměstském náměstí v Praze začala růst replika mariánského sloupu. Obnova barokního památníku oživila spor, který česká společnost vede už stovky let. Proč sloup vyvolává i dnes vyhrocené emoce?
Od rána se na Staroměstském náměstí nachází ohrazené staveniště. Začala zde stavba repliky mariánského sloupu. Do Velikonoc by mělo oplocení zmizet, s koncem stavby se počítá v polovině září.
Kardinál v pořadu Vertikála diskutoval s kazatelem Církve bratrské Pavlem Černým, který se ohradil proti tomu, jak pražský sloup prezentuje náboženskou úctu k Panně Marii.
Kardinál otevřeným dopisem oslovil signatáře otevřeného dopisu proti mariánskému sloupu, který více než dvacítka historiků umění zveřejnila počátkem července.
Barokní památka, zbořená v roce 1918, byla podle autorů dopisu výrazem habsburské protireformační propagandy, a proto nemůže přispět ke smíření mezi církvemi.
Předkladatelé návrhu chtěli zrušit původní nesouhlasné usnesení a zároveň povolit sochaři Petru Váňovi a jeho spolupracovníkům zábor místa na Staroměstském náměstí, kde sloup do roku 1918 stál.
Sloup byl postavený především jako projev díků za to, že se v roce 1648 podařilo uchránit Staré a Nové město pražské před přesilou švédské armády a před rabováním.
Praha||Tomáš Pancíř|Zprávy z domova|Dvacet minut Radiožurnálu
Proč vedení hlavního města sloup na Staroměstském náměstí nechce? Chystají pražští radní zavedení mýta za vjezd do centra? A jak pevná je vlastně pražská koalice?
Od soboty je na Staroměstském náměstí umístěna část repliky Mariánského sloupu z dílny sochaře Petra Váni. K umístění ale neměl podle primátora Prahy Zdeňka Hřiba právo.
Akce má trvat do večera. Sloup ze 17. století v roce 1918 svrhl dav, protože v něm spatřoval symbol habsburské monarchie, o jeho návratu se diskutuje od 90. let.
Váňa na místě řekl, že sloup má platné stavební povolení, které nicméně brzy vyprší, což ho přimělo k akci. Nemá však vyřízený zábor místa, a tak je možné, že bude muset staveniště opět vyklidit.
Nový hráč v oboru testování léků v Česku, prodej nymburského basketbalového týmu či stavba Mariánského sloupu v Praze. To jsou témata, kterým se věnuje pondělní tisk.