Ročně si diagnózu rakoviny prsu v Česku vyslechne zhruba 7500 žen. V posledních letech ale vidí statistici každoroční nárůst o 100 až 150 případů. Proč to tak je, není jisté. Pacientek ale umírá méně.
Obvodní soud ve druhé větvi případu, zda klinika ignorovala výsledky z mamografie, odmítl žalobu vdovce. Ten tvrdí, že za smrt jeho manželky mohla reprodukční klinika, a požadoval 25 milionů.
Chtěla s partnerem vyřešit neplodnost a obrátila se proto na reprodukční kliniku. Po hormonální stimulaci začala pociťovat bolesti prsu. Klinika však neřešila nejasný závěr z vyšetření na mamografii.
Mamografie má výhodu, že ve srovnání s ultrazvukovým vyšetřením je schopna diagnostikovat onemocnění ještě v ranější fázi, uvedl ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny Aleksi Šedo.
„Jak se opatření uvolnila, přes léto a kolem Vánoc, tak pacientky chodily. My jsme ale začali zjišťovat během ledna a února, že chodí s pokročilejšími nádory,“ říká lékařka Regina Šírová.
České firmy si stále více půjčují v eurech, píše deník E15. A Deník N informuje o problematickém vyšetření prsu termografií. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Mezinárodní tým vědců vytvořil algoritmus, který vyhodnocuje mamogramy bez přístupu k anamnéze pacienta. Program je přesnější než jeden lékař a srovnatelný jako vyhodnocení snímku dvěma lékaři.
Nový ultrazvukový přístroj má v chomutovské nemocnici pomoci s včasným odhalením rakoviny prsu. Tímto nádorovým onemocněním trpí v Ústeckém kraji nejvíce žen ve věku nad 45 let. Lékaři ale doporučují preventivní vyšetření i ženám mladším. S novým přístrojem v chomutovské nemocnici trvá vyšetření i s jeho výsledkem zhruba 15 minut.
Pacienti nad 50 let, kteří zanedbávají prevenci, by už v srpnu nebo na podzim mohli začít dostávat dopisy od zdravotní pojišťovny s pozvánkou na preventivní vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku. Dvouletý projekt ministerstva zdravotnictví dotuje Evropská unie.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nabízí ženám do konce listopadu bezplatné vyšetření prsou, a to i ženám pod 45 let. VZP tak reaguje na zvýšený zájem o vyšetření, k němuž došlo po zveřejnění rozhodnutí americké herečky Angeliny Jolie, která si kvůli vysokému riziku rakoviny dala prsa preventivně odstranit. Podobně na vyšetření přispívají i jiné pojišťovny.
Už v příštím roce by měl v Česku začít fungovat systém, který by dokázal cíleně zvát ženy na preventivní vyšetření na mamografu. Karcinom lékaři každý rok najdou více než sedmi tisícům žen. Problém je ale v tom, že u řady z nich pozdě.
Ženy v České republice by mohly od příštího roku dostávat adresné pozvánky na preventivní vyšetření na rakovinu prsu neboli mamografii. V současnosti chodí na toto vyšetření asi polovina žen starších 45 let. Adresný systém zvaní by mohl jejich počet o pětinu zvýšit.