Za poslední čtyři roky nepřišla z ekonomického sektoru tak dobrá zpráva, jako počátkem tohoto týdne. Jednou větou: spotřeba domácností po letech roste, a to dokonce rychleji, než se čekalo.
V prosinci tržby meziročně vzrostly poprvé po 19 měsících poklesu. Na lednovém meziročním růstu tržeb se podílel prodej nepotravinářského zboží, pohonných hmot i potravin.
Vyšetřovatelé antimonopolního úřadu zjistili podezřelé zvýšení marží v obchodních řetězcích v obchodu s cukrem. Obchodní přirážky řetězců vystoupaly až přibližně na pět korun na kilogram.
Loňský propad tržeb je podle údajů ČSÚ nejvyšší nejméně od roku 2001, od kterého jsou k dispozici data o maloobchodních tržbách ve veřejné databázi úřadu.
FTC tvrdí, že firma zneužívá svou dominantní pozici na trhu k vlastnímu prospěchu, a nutí spotřebitele platit za zboží vyšší ceny, informovala agentura Reuters.
V porovnání s loňským červencem klesly tržby za potraviny o 4,2 procenta a za nepotravinářské zboží o 3,6 procenta. Naopak za pohonné hmoty zákazníci utratili meziročně o 13,7 procenta více.
S nižší návštěvností pojízdné prodejny souvisí i zvyk lidí nakupovat v různých akcích a slevách, které poskytují supermarkety a pojízdní prodejci je ale obvykle nenabízí.
Úřad zjistil, že Tescoma v období od prosince 2015 do června 2021 určovala svým odběratelům takzvané minimální maloobchodní ceny, za které mají prodávat její zboží koncovým uživatelům.
Sami si praží kávu, vyrábějí čokoládu nebo mají malé vinice a prodávají víno. Podobných podnikatelů na internetu v letos rychle přibývá, jen v lednu jich zamířilo na trh o 20 procent víc než loni.