„Ten film je alegorie. Každá postava reprezentuje více, než sama hraje,“ říká pro Český rozhlas Plus Jan Dobrovský, syn bývalého redaktora Luboše Dobrovského, kterého ve filmu ztvárnil Martin Hofmann.
47:51
Praha||Mikuláš Kroupa, Michal Šmíd|Historie|Příběhy 20. století
Do první půlky minulého století rádio představovalo nejmodernější sdělovací prostředek. Rozhlas dokázal nejrychleji informovat o dění, přinášet oznámení, odborné přednášky, ale i zábavu.
Režisér Jiří Mádl film staví na příběhu dvou rozdílných bratrů, které od sebe dělí deset let. Dramatické události roku 1968 je k sobě ovšem připoutají a prověří jejich sourozenecké pouto.
Luboš Dobrovský se narodil 3. února 1932 v Kolíně v položidovské rodině. Otec pracoval jako úředník v místní továrně, matka Marie pocházela ze Sudet. Dobrovský zemřel 30. ledna 2020.
Rozloučit se přišli například někdejší premiér a předseda Senátu Petr Pithart, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, filozof Jan Sokol či předseda STAN Vít Rakušan.
Novinář, disident a politik Luboš Dobrovský byl v minulosti mluvčím Občanského fóra, československým ministrem obrany, kancléřem prezidenta Václava Havla a velvyslancem v Rusku.
„Musíme si uvědomit, že nespokojenost s politiky plyne z toho, že jsme si nezvolili ty správné,“ říká novinář, politik a překladatel Luboš Dobrovský, host Osobnosti Plus.