Loni v říjnu zamítlo ministerstvo průmyslu žádosti o dotace pro dceřinky koncernu Agrofert za 123 milionů korun. Ve zdůvodnění ale není uvedeno, že nemají na peníze nárok kvůli zákonu o střetu zájmů.
Podle serveru Seznam Zprávy například tuzemská vláda stále nezlepšila řídící a kontrolní systémy pro udělování dotací. Ministerstvo pro místní rozvoj zatím neuvedlo, jak bude reagovat.
České úřady zvažují, jak dál ohledně auditu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle Bruselu mu dál plynou výhody z činnosti holdingu Agrofert. K jakému řešení se čeští úředníci přikloní?
Evropská komise ukončila audit ke střetu zájmů s tím, že Česko žádné dotace do Bruselu vracet nemusí. Tuzemské úřady ale některé projekty již z části proplatily ze státních peněz.
Na seznamu dotací, které ministerstvo financí neposlalo Bruselu k proplacení, figuruje patnáct projektů. Do plošné prověrky jich spadlo celkem dvanáct.
Evropská komise odhalila spornou dotaci během auditního řízení ke střetu zájmů. Projekt podle ní podobně jako linka na toastový chléb Penam nebyl inovativní, Brusel ho proto označil za nezpůsobilý.
Na rozdíl od Penamu české úřady v případě severočeské chemičky přistoupily na výtky Bruselu a projekt dobrovolně vyjmuly z evropského financování. Budou tedy nyní peníze vymáhat zpět?
Řeč je o chystaném Fondu spravedlivé transformace, který má z unijních peněz pomoci regionům závislým na těžbě uhlí při přechodu na klimatickou neutralitu.