Hlavním nástrojem regulace má být zavedení registru. „Lobbisté, pokud budou chtít provozovat lobbování legálně, budou povinni činnost předem ohlásit ministerstvu spravedlnosti,“ uvedlo ministerstvo.
V uniklých dokumentech je bývalý europoslanec Kohlíček zmiňován v souvislosti s „honorářovou“ platbou 5000 eur. Jestli ji obdržel, není možné ověřit, neboť v roce 2020 zemřel.
Grygárek poprvé v rozsáhlejším rozhovoru pro Radiožurnál mluví o svém vztahu s lobbisty Romanem Janouškem a Ivo Rittigem. „Měl jsem si odplivnout a jít na druhý chodník?“ říká o Janouškovi.
Jak si před zpřísněním pravidel Českou národní bankou zařídit hypotéku, radí týdeník Ekonom. A přibývá hotelů, kam mají děti vstup zakázán. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Nejvyšší soud vydal příkaz k okamžitému propuštění Marka Dalíka z vězení, kde si odpykával čtyřletý trest. Ve středu rozhodl jak o dovolání lobbisty, tak žalobců. Podrobnosti zatím soud nezveřejní. O čtyřletému trestu a čtyřmilionové pokutě pravomocně rozhodl vrchní soud v květnu 2016, trest Dalík nastoupil 1. září.
Policie obvinila lobbistu Romana Janouška kvůli transakcím kolem společnosti Chambon, která zajišťovala krevní testy, uvedla Česká televize. V souvislosti s činností bývalé laboratoře obvinila policie již v lednu čtyři lidi z podvodu se škodou 39 milionů korun. Janoušek, který stál u zrodu Chambonu a ve firmě měl podíl, mezi nimi tehdy nebyl. On a jeho čtyři spolupachatelé měli získat prospěch 176 milionů korun.
Vydavatel týdeníku Respekt se musí omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi. Novinářům se nepodařilo prokázat pravdivost tvrzení ve zveřejněném článku o kmotrech. Podnikatel ale neuspěl s žádostí o omluvu také formou osobního dopisu a o finanční zadostiučinění 100 tisíc korun. Verdikt pražského městského soudu je pravomocný. Článek mimo jiné uváděl, že Rittig měl informátory, kteří ho měli varovat před policejním zatčením.
Vrchní soud v Praze zamítl stížnost lobbisty Romana Janouška proti říjnovému rozhodnutí, které nepovolilo obnovu procesu v jeho kauze úmyslného sražení ženy autem. Rozhodnutí je pravomocné. Informaci potvrdil mluvčí pražského vrchního soudu Jan Fořt.
DOKUMENT a VIDEO. Ostravský soud začne v pondělí rozplétat kauzu kolem lobbisty Martina Dědice. Státní zástupce ho podezírá z masivního ovlivňování veřejných zakázek, třeba v ostravské městské nemocnici nebo dopravním podniku. Podnikatel podle žalobce zařídil, aby výběrová řízení vyhrály předem domluvené firmy a bral za to úplatky. Dedicův advokát to ale odmítá. Kromě ostravského podnikatele čelí obžalobě dalších sedm lidí a čtyři firmy.
Kontrolní výbor Zastupitelstva Jihomoravského kraje nenašel žádné nesrovnalosti ani pochybení ve spolupráci hejtmanství s marketingovými firmami spojovanými s lobbistkou Janou Mrencovou. Kraj těmto firmám platil za mediální poradenství statisíce korun ročně.
Po několika týdnech předložil jihomoravský krajský úřad smlouvy, které uzavřel se společnostmi, za kterými stojí lobbistka Jana Mrencová známá z kauzy neexistující mluvčí hejtmana Michala Haška z ČSSD. Kraj s firmami kolem Mrencové uzavřel smlouvy za 3,75 milionu korun.
Hejtman Michal Hašek z ČSSD o neexistující mluvčí věděl, tvrdí jeho bývalá podřízená Denisa Kapitančiková. Za hejtmana Jihomoravského kraje mluvila podle ní několik posledních let kontroverzní lobbistka Jana Mrencová a navíc za mediální služby a propagaci kraje inkasovala zhruba 400 tisíc korun ročně, popsala pro MF Dnes.
Odsouzený lobbista Roman Janoušek navrhl Městskému soudu v Praze obnovu svého trestního řízení. V něm byl uznán vinným z úmyslného sražení ženy autem. Janouškovu žádost potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci. Obnovené řízení by mohlo zvrátit pravomocný rozsudek, který Janouškovi uložil 4,5 roku vězení.
Lobbista Roman Janoušek potrestaný za sražení ženy autem podal ústavní stížnost. Vyplývá to z veřejně dostupných justičních databází. Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková stížnost ani její obsah nekomentovala. Justice Janouškovi uložila trest 4,5 roku vězení nepodmíněně. Letos v červenci verdikt potvrdil Nejvyšší soud.
Podnikatel Roman Janoušek už nebude usilovat o propuštění z vězení kvůli zdravotnímu stavu. Stáhl totiž stížnost na rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který mu nevyhověl přerušit trest. Janoušek věří v dovolání u Nejvyššího soudu.
Roman Janoušek má v ruce lékařskou zprávu, která mu může pomoci vyhnout se nástupu do vězení. Zprávu dostal z Vrchlabské nemocnice, kde je ředitelem bývalý senátor za ČSSD a později Stranu práv občanů Vladimír Dryml. Upozornily na to dnešní Lidové noviny. Podle zjištění Radiožurnálu z minulého týdne by měl Janoušek v polovině listopadu nastoupit do věznice.
Rok po vypuknutí aféry kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové), kvůli které padla Nečasova vláda, policie stále analyzuje důkazy proti takzvaným kmotrům, kteří měli ze zákulisí údajně rozdělovat lukrativní úřady a ovlivňovat veřejné zakázky. Zatím nikoho z takzvaných kmotrů před soud neposlala. Nyní ukončila vyšetřování části případu, která se týká vynášení utajovaných informací. Z toho je kromě Nečasové obviněn i lobbista Ivo Rittig, státní zástupci se chystají podnikatele obžalovat.
Ředitel ostravského dopravního podniku Roman Kadlučka dnes o svou funkci nepřišel. Odvolání navrhli městští radní kvůli jeho spolupráci s obviněným lobbistou Martinem Dědicem. O návrhu rady hlasovali zastupitelé, většina ale byla proti nebo se zdržela. Ze stejného důvodu by měli složit funkci také dva radní z ČSSD.
Ostravští radní odvolali ředitele Městské nemocnice Ostrava Tomáše Nykla. Ve funkci končí už zítra. Důvodem jsou jeho kontakty s lobbistou Martinem Dědicem, který je ve vazbě a který měl podle policie ovlivňovat veřejné zakázky. Nejistou pozici má ze stejných důvodů i šéf ostravského dopravního podniku Roman Kadlučka.
Podnikatel Ivo Rittig a další tři lidé, kteří byli včera zadrženi kvůli obvinění z praní špinavých peněz v souvislosti s pražským Dopravním podnikem, nesmějí vycestovat z Česka. Rozhodl o tom soud. Policie dnes navíc v kauze obvinila pátého člověka – podle České televize jde o advokáta Marka Stubleyho.
Bývalý sociálnědemokratický ministr obrany a dnes vlivný lobbista s významnými kontakty v Číně Jaroslav Tvrdík znovu pracuje pro českou vládu. Podle Lidových novin získal místo poradce premiéra v demisi Jiřího Rusnoka. Na starosti má právě vztahy s Čínou.
Výslechem dalších svědků a znalců pokračoval soud s lobbistou Romanem Janouškem. Ten se z hlavního líčení omluvil, v soudní síni tak byl jenom jeho advokát Vít Široký. Na jeho žádost musela odejít veřejnost ve chvíli, kdy vypovídali soudní znalci. Široký to vysvětlil tím, že zazněly intimní informace.
Britskou politickou scénu čeká ostrý střet týkající se omezení lobbingu. Návrh zákona má dnes předložit vláda premiéra Davida Camerona. Právě předseda vlády přitom čelí kritice, že má řadu lobbistů ve svém okolí a že se jimi nechává nemístně ovlivňovat.
Státní zástupkyně obžalovala lobbistu Romana Janouška. Viní ho z pokusu vraždy a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Může jít za to až na 18 let do vězení.
Trestní řízení s lobbistou Romanem Janouškem komplikuje jeho zdravotní stav. Podnikatel je obviněný z pokusu o vraždu a podle jeho advokáta Víta Širokého leží od minulého týdne kvůli úrazu v nemocnici. Zatím se tak nemohl seznámit se spisem před podáním obžaloby.
Státní zástupce se rozhodl zpřísnit právní kvalifikaci činu obviněného podnikatele Romana Janouška. Ten loni v opilosti srazil svým vozem ženu. Dosud ho žalobce vinil z úmyslného těžkého ublížení na zdraví, teď mu ale hrozí mnohem přísnější trest.