Pardubický pivovar ukončí k poslednímu březnu výrobu po 150 letech provozu. Jaké druhy pálenky z posledního piva uvařeného v Pardubicích vzniknou, zatím není úplně jasné.
Řada jiných likérek a lihovarů přitom gely vyrábí a prodává, mají k tomu ale potřebná povolení. Jejich získání ale vyžaduje souhlas tří ministerstev a celníků.
Stráž nad Nežárkou (Jindřichohradecko)||dbr, ČTK|Zprávy z domova
Dostal šest let za daňové podvody, od roku 2012 si však odpykal zanedbatelnou část trestu. A zpět do vězení se lihovarník Vladislav Jarošek nechystá. Příští měsíc mu totiž doběhne již třetí přerušení trestu kvůli zdravotním potížím. U Krajského soudu v Brně již ale přistála další žádost o přerušení trestu. Jaroškovi nedávno zamítl již podruhé milost prezident Miloš Zeman, jehož jihomoravský podnikatel před několika lety hostil ve svém sklípku.
Česká vláda se v pondělí rozhodla zažalovat Evropskou komisi kvůli změně pravidel pro denaturaci lihu. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle ministerstva financí mohou změny vést mimo jiné k daňovým únikům.
Lihovar v Trmicích na Ústecku bude muset projít posuzováním vlivu provozu na životní prostředí. Rozhodl o tom krajský odbor životního prostředí, který záměr na obnovení výroby posuzoval.
Končí lhůta pro podávání připomínek k úpravám lihovaru v Trmicích na Ústecku. Majitelé továrny na výrobu lihu chtějí provoz znovu spustit. Místní se ale bojí problémů se zápachem. Město Trmice i Česká inspekce životního prostředí proto žádají podrobné posouzení vlivu stavby na životní prostředí.
Lihovar v Trmicích na Ústecku se chystá na opětovné spuštění výroby. Místní lidé se ale bojí toho, že provoz na výrobu biolihu bude okolí opět obtěžovat zápachem. Zástupci lihovaru proto svolali společné setkání, kde se snažili obavy obyvatel Trmic zmírnit.
Výrobci alkoholu si stěžují na tvrdší přístup ze strany státu. Podle nových podmínek mají nepřetržitě natáčet místa, kde alkohol označují. Videozáznamy by měli ukládat na servery a zároveň je přes internet přenášet celníkům. Lihovarníci se obávají, že jim kvůli tomu vzrostou náklady až o desetitisíce korun.
1:23
|Veronika Sedláčková, Milan Kopp, Evelyna Kulíšková, Tereza Chlubná|Zprávy z domova
V případu nezdaněného lihu policie uvedla, že pachatelé mohli stát ošidit až o tři miliardy korun. Údajný šéf lihové mafie Radek Březina prý policistovi nabídl úplatek deset milionů korun.
Lihovar v Trmicích na Ústecku se chystá na opětovné spuštění výroby. Před samotným spuštěním výroby lihu ale čeká celý provoz nové posouzení vlivu na životní prostředí, tedy takzvaná velká EIA. To požadoval Ústecký kraj i město Trmice.
Podle zákona, který vznikl jako reakce na metanolovou kauzu, musí lihovarníci zaplatit až pětimilionovou kauci. Výše kauce se přitom odvíjí od toho, kolik kolků si ročně výrobce odebere. Lihovarník Tomáš Koláček z Oder na Novojičínsku už má jasno, linky na výrobu medoviny nebo ořechovky od příštího roku už nerozjede.
Pětimilionovou kauci pro podnikání s lihovinami by mohly platit jen velké firmy. Malé by platily méně. Poslanci na červnové schůzi projednají návrh, aby se kauce počítala podle předpokládaného množství odebraných kolků na rok.
Obchodníci s tvrdým alkoholem a jeho výrobci vítají blížící se konec částečné prohibice, který dnes potvrdí ministr zdravotnictví Leoš Heger. Věří, že se trh rychle vrátí do normální stavu. K opatření vlády ale mají malé připomínky.
Tvrdý alkohol bude možné znovu prodávat. Rozhodla o tom vláda. Povolený je ale jen alkohol vyrobený před začátkem letošního roku, anebo s novými kolky. U starších lahví z letošního roku musejí výrobci doložit původ lihu, mají na to 60 dní. Podle Unie výrobců a dovozců lihovin to nebude problém. Poctivé likérky to prý zvládnou rychle.
Byznys s tvrdým alkoholem už opět jede. Od rána si výrobci lihovin mohou na celních úřadech vyzvedávat nové kolky na alkohol, tedy pokud o ně požádali. Do včerejšího večera celní správa obdržela žádosti o 28 milionů kolků. Trh s alkoholem by vláda Petra Nečase chtěla znovu otevřít dnes večer nebo zítra. Obchody by tak už brzy mohly začít prodávat nově vyrobené lihoviny s novými kolky.
Likérky netrpělivě čekají na zmírnění prohibice, se kterým by měla přijít po zítřejším zasedání vláda. Stáčírny českých výrobců zatím zůstávají prázdné, zaměstnanci mají nucené dovolené a čeká se na dodávky objednaných statisíců kusů nových kolků
Výrobci a dovozci lihovin přicházejí kvůli prohibici denně až o 15 milionů korun. Spočítala to Unie výrobců a dovozců lihovin. O miliony korun denně připravuje zákaz i státní pokladnu. Zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent platí v celém Česku od pátečního večera.
Lihovar v Trmicích na Ústecku měl přestat vyrábět už 1. sprna. Nařízení Stavebního úřadu ale nerespektuje a provoz zatím nezastavil. Raději platí pokuty. Stavební úřad naposledy lihovaru udělil pokutu ve výši 800 tisíc korun. Ve středu bude jasné, jaké budou další kroky vedení lihovaru.