Nový Index odpovědného úvěrování odhaluje podobné půjčky s vysokými sazbami. K rychlému ověření jejich platnosti zároveň nabízí zmíněný nástroj, takzvanou Lichvolapku.
Jde o pozůstatek doby, kdy si mohly firmy před rokem 2016 účtovat za úvěr klidně desetinásobek částky. „Kdybychom udělali tlustou čáru po roce 2016, dluhy by narůstaly mnohem méně,“ říká odborník.
Poslanec SPD podle soudu nepředložil žádné námitky, které by mohly pravomocný verdikt zvrátit. Navíc také nevyvrátil, že s ním spojené firmy naplňovaly znaky lichvy.
Odvolací soud dal za pravdu bývalé člence SPD, která na facebooku napsala, že je Kohoutek kvůli svému dřívějšímu byznysu v nebankovních půjčkách lichvář. Podle rozsudku to bylo přípustné a přiměřené.
Vláda slibovala, že zatočí s lichváři. Plánovala další regulaci nákladů na úvěry a taky změny, díky kterým by bylo možné lichvu lépe potírat. Ministerstva nyní uvedla, že tato opatření nebudou.
Česko je rájem levných cigaret, informují Lidové noviny. Firmy se podle deníku E15 předhánějí v bonusech pro zaměstnance. A školáci jsou agresivnější než dřív, píše Právo. Více v přehledu tisku.
Lidé, kteří si berou nebankovní spotřebitelské úvěry, se vystavují nebezpečí, že nebudou schopni splácet a skončí ve spirále dluhové pasti. Je totiž stále hodně lichvářů, kteří nedodržují pravidla. Ukázaly to poslední kontroly České obchodní inspekce.
Až 100 miliard korun už půjčili lidem nebezpeční lichváři. Úvěry od lichvářů jsou zároveň stále rizikovější. Dokládá to výsledek studie Navigátor bezpečného úvěru 2013, která zkoumala přes 50 poskytovatelů půjček a 80 jejich produktů.
Každý pátý Čech přiznává, že není schopen rozlišit lichváře od bezpečného poskytovatele úvěru. 87 procent respondentů se nevyzná ve smlouvách, které podepisují. A toho využívají lichváři.