Nový Index odpovědného úvěrování odhaluje podobné půjčky s vysokými sazbami. K rychlému ověření jejich platnosti zároveň nabízí zmíněný nástroj, takzvanou Lichvolapku.
Jde o pozůstatek doby, kdy si mohly firmy před rokem 2016 účtovat za úvěr klidně desetinásobek částky. „Kdybychom udělali tlustou čáru po roce 2016, dluhy by narůstaly mnohem méně,“ říká odborník.
Poslanec SPD podle soudu nepředložil žádné námitky, které by mohly pravomocný verdikt zvrátit. Navíc také nevyvrátil, že s ním spojené firmy naplňovaly znaky lichvy.
Odvolací soud dal za pravdu bývalé člence SPD, která na facebooku napsala, že je Kohoutek kvůli svému dřívějšímu byznysu v nebankovních půjčkách lichvář. Podle rozsudku to bylo přípustné a přiměřené.
Soud ženu obžaloby zprostil. Sice podle něj také porušila zákon, ale škodlivost jejího jednání byla nízká. Firma pak byla tím, kdo celý problém výrazně spoluzavinil, jak se píše ve verdiktu.
Vláda slibovala, že zatočí s lichváři. Plánovala další regulaci nákladů na úvěry a taky změny, díky kterým by bylo možné lichvu lépe potírat. Ministerstva nyní uvedla, že tato opatření nebudou.
„Obžalovaní si vybírali lidi v exekuci, kteří zároveň vlastnili dům nebo byt,“ řekl státní zástupce. „Přivedli je do ještě větší bídy, kdy jim způsobili podstatně vyšší dluhy, než měli na počátku.
Česká národní banka loni rozdala 88 pokut. Nejčastěji přitom postihovala směnárníky. Radek Vondráček (ANO) připravuje návrh jednacího řádu, který by měl zlepšit účast poslanců na jednáních.
Projekt Navigátor bezpečného úvěru se snaží laikům v Česku pomoci vyvarovat se chyb při uzavírání úvěrů a půjček a vyhnout se tak riziku dluhové pasti. Právě v předvánočním období banky evidují zvýšenou poptávku po úvěrech. Lidé se zadlužují, aby nakoupili dárky. Když už se někdo pro úvěr rozhodne, měl by si dát pozor, od koho si půjčí a za jakých podmínek.
V České republice jsou chudí vůbec nejzadluženější z celé střední a východní Evropy. Vyplývá to z průzkumu provedeného OSN v takzvaných vyloučených lokalitách 12 evropských zemí.
Sněmovna podpořila v dnešním úvodním kole návrh hnutí Úsvit na omezení lichvy. Poslanci hnutí chtějí v novele zákona o spotřebitelském úvěru stanovit nejvyšší roční procentní sazbu nákladů u těchto úvěrů, takzvanou RPSN. Ve výborech se bude předloha pravděpodobně měnit.
Za lichvu by mohl hrozit postih i firmám. V novele zákona o trestní odpovědnosti firem to navrhla skupina poslanců TOP 09 a Starostů, ČSSD a lidovců. Návrh reaguje na to, že nebankovní subjekty, které půjčují peníze, zneužívají toho, že jim jako právnickým osobám nehrozí za lichvu trest, sankce se zatím vztahují jen na jednotlivce. Institut lichvy zavedl do právního řádu nový občanský zákoník.
Až 100 miliard korun už půjčili lidem nebezpeční lichváři. Úvěry od lichvářů jsou zároveň stále rizikovější. Dokládá to výsledek studie Navigátor bezpečného úvěru 2013, která zkoumala přes 50 poskytovatelů půjček a 80 jejich produktů.
Kriminalisté Královéhradeckého kraje obvinili skupinu deseti lidí z podvodu. Osm mužů a dvě ženy z Trutnovska a Náchodska podle spisu nabízeli finanční půjčky. Když dlužníci včas nezaplatili, přišli o své domy a byty.
Ve zpravodajství britských médií se v posledních hodinách hojně vyskytuje slovo Wonga. Nejde o název exotického souostroví, ale o agresivní finanční společnost poskytující krátkodobé úvěry na vysoký úrok. Do boje proti ní vytáhli prominentní soupeři v čele s anglikánskou církví. Ta přitom patří mezi vlastníky společnosti, která figurovala u vzniku Wongy.
Nejbezpečněji si půjčují lidé v Praze a ve středních Čechách, naopak v chudších regionech mají lidé s rozpoznáním rizikového věřitele velké problémy. Například obyvatelé Vysočiny poznají bezpečného věřitele jen v 9 procentech případů, zatímco Pražanům se to podaří ve 40 procentech a Středočechům ve 36 procentech.
Lidé netuší, kam si mohou jít stěžovat na protiprávní jednání lichvářů ani kde najít právní radu. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala agentura GfK na popud projektu Navigátor bezpečného úvěru. Lichva je sice definována v trestním zákoníku, přesto je obtížné určit, kdy se jí poskytovatel úvěru dopouští.
Maďarské úřady hlásí úspěch v boji s lichvářstvím. Každý den je možné v Maďarsku zaznamenat zprávu o nějakém zadrženém lichváři. Naposledy do cely předběžného zadržení putoval dokonce starosta jedné obce, společně s manželkou.
Nulovou toleranci proti lichvářům vyhlásil maďarský parlament. Zpřísnil zákon a trestné bude nově nejen vícenásobné, ale také jednorázové půjčování peněz na mimořádně vysoké úroky. Je to součást celkového tažení maďarských úřadů proti tomuto druhu kriminality, která dosáhla velkých rozměrů.
Na dunajském ostrově Csepel na jihu Budapešti našli policisté mrtvoly lidí pochovaných zaživa. Jejich počet se zatím podle různých zdrojů liší, nejčastěji se uvádí čtyři až šest obětí. Policie zatím neposkytuje přesné informace.
1:02
|Milan Kopp, Tomáš Medek, Tomas Castelazo|Ekonomika
Norma z dílny sociální demokracie stanovovala např. maximální smluvní sankce za nesplácení, omezovala možnost používat rozhodčí doložky a určovala maximální možný úrok u spotřebitelských úvěrů.
Po záplavách na severu Čech vzrostla nabídka peněžních půjček s vysokými úroky. Lidé, kterým voda v srpnu zničila majetek, většinou vidí v úvěrech naději, jak do zimy opravit své domy. Starostové postižených obcí ale před takovými nabídkami varují.
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš poslal sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šišu na dovolenou. Marešova podřízeného podle tisku vyšetřuje policie kvůli údajné lichvě. O podezření dnes informoval deník Právo.