Oba piloti podle ministerstva obrany hlásili, že letoun vzplál během stoupání po startu. Su-34 odstartoval 17. října z vojenského letiště na cvičný let, letoun byl bez výzbroje, uvedla agentura.
„Nehoda se stala nedaleko letiště. Okolnosti pádu budeme zjišťovat v součinnosti s leteckou inspekcí a s leteckou službou policie ČR,“ uvedla olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová.
Mezi oběťmi byl i hvězdný Slovák Pavol Demitra, švédský brankář Stefan Liv nebo kanadský trenér Brad McCrimmon. Z 45 osob na palubě přežil jen mechanik Alexandr Sizov.
Rodiny pozůstalých obdrží podle gubernátora více než 3,5 milionu rublů (více než milion korun): 2,25 milionu rublů dostanou od pojišťovny, po milionu rublů od letecké firmy a půl milionu přidá kraj.
Letadla Boeing 737 MAX stáhli z provozu minulý rok v březnu po sérii nehod. Problém byl v systému řízení letu, kvůli kterému byl výrobce nucen provést úpravy.
Krok oznámil šéf íránské organizace pro civilní letectví. Ten přitom nedávno odmítl Boeingu vydat černé skříňky letadla. Kanadský premiér Justin Trudeau řekl, že letadlo zasáhla íránská raketa.
Letadlo se zřítilo v obydlené oblasti. Na palubě bylo 93 cestujících a pět členů posádky. Za nehodu mohla podle předběžných závěrů chyba pilota nebo závada. Kazachstán vyhlásil státní smutek.
K nejfatálnější nehodě došlo vloni v říjnu, když v Indonésii krátce po startu z Jakarty havarovalo letadlo společnosti Lion Air do Jávského moře. Zemřelo 189 lidí.
Deportovaný Armén na palubě letadla z Madridu do Moskvy vyvolal výtržnost a po přistání v Moskvě se vytratil, aniž by prošel celní a pasovou kontrolou.
Ostatky většiny obětí pondělní letecké nehody, při níž zahynul téměř celý brazilský fotbalový tým Chapecoense, v sobotu s více než hodinovým zpožděním dorazily do jihobrazilského města Chapecó. Již na letišti se koná smuteční ceremoniál za přítomnosti brazilského prezidenta Michela Temera, který rodinám obětí předá řád za zásluhy o sport. Poté se kolona s rakvemi vydá na tamní fotbalový stadion, kde se uskuteční poslední rozloučení.
Střety letadel s ptáky, komplikace při špatném počasí nebo třeba nedostatek paliva k doletu na ranvej. To jsou problémy, se kterými se stále častěji potýkají piloti malých letadel nad Českem. Loni řešili inspektoři z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod 866 případů. Letos čekají, že jich poprvé bude přes 1000.
Zkoumání pozůstatků osob, které zahynuly minulý čtvrtek při pádu egyptského letounu, ukazuje, že na palubě stroje nastala nejspíš exploze, řekl agentuře AP jeden z egyptských vyšetřovatelů. Vedoucí týmu však vzápětí tyto informace odmítl a označil je za spekulaci.
Pátrání po zříceném letadle z Paříže do Káhiry se 66 lidmi na palubě stále pokračuje. Airbus A320 společnosti EgyptAir se ztratil z radarů včera v brzkých ranních hodinách. Pravděpodobně se zřítil do Středozemního moře. U řeckého ostrova Karpathos se včera našly trosky, které se zdály být z havarovaného stroje, řečtí vyšetřovatelé však později popřeli, že by patřily zmizelému letadlu. Co nebo kdo za pád stroje může, zatím není jasné. Vyšetřovatelé stále pracují s možností nehody i teroristického útoku.
U obce Chrašťovice na Strakonicku se odpoledne zřítilo malé sportovní letadlo. Podle policie byl na palubě pouze pilot, který nehodu nepřežil. Na místě zasahovali jihočeští záchranáři.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal na doporučení Národního protiteroristického výboru dekret o dočasném zákazu letů do Egypta. Moskva přitom stále odmítá potvrdit bombový útok jako příčinu leteckého katastrofy, při které minulou sobotu zahynulo 224 lidí.
Islámský stát tvrdí, že nese odpovědnost za havárii ruského dopravního letadla v Egyptě. Prohlášení se na sociálních sítích objevilo po dřívějších spekulacích, zda stroj nesestřelili sinajští ozbrojenci. Podle egyptských i ruských úřadů je ale nejpravděpodobnější příčinou katastrofy technická závada. Při nehodě zemřelo všech 224 lidí na palubě.
Záchranáři našli černé skříňky ruského letadla, které dnes ráno havarovalo v Egyptě. Na místě nehody v poušti Sinajského poloostrova pokračuje vyprošťování obětí. Egyptské a ruské úřady podle agentur AP a AFP oznámily, že zřícení stroje nikdo nepřežil. Na palubě bylo 224 cestujících včetně 17 dětí a sedmi členů posádky. Příčinou nehody zřejmě byla technická závada, na kterou si piloti u tohoto stroje stěžovali už dříve.