Náklady na opravu traktoru byly asi 200 000 korun. Balák vinu odmítá. Někdejšího šéfa Lesní správy Lány soudy v jiných dvou kauzách už dvakrát pravomocně odsoudily.
Uspěl ve čtyřkolovém výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo 42 uchazečů. Pernica, který v minulosti byl zaměstnancem správy, ve funkci vystřídá Pavla Rusa, který bude v pondělí z pozice odvolán.
Soukromý hon na trofejní zvěř se v lánské oboře konal ve čtvrtek 19. října. Osmi lovcům asistovali zaměstnanci Lesní správy Lány. Ulovena byla zvířata za 700 000 korun, uvedl server.
Že vše nakonec skončilo milostí, muselo být pro všechny, kdo na případu roky pracovali, demotivující. „To považuji za větší škodu než vynaložené náklady,“ řekl Jan Dupák z Transparency International.
„My máme velkou výhodu, že máme dvě příspěvkové organizace, takže můj úkol teď je maximálně zoptimalizovat jejich řízení,“ komentuje rozpočet Hradu kancléřka Jana Vohralíková.
Iniciativa skupiny poslanců ke zřízení komise vznikla zejména v souvislosti s několika jednáními sněmovního bezpečnostního výboru o nakládání s utajovanými zprávami na Hradě.
Podle obžaloby Balák údajně podepsal nevýhodnou smlouvu a lánský kámen prodával za méně než polovinu tržní ceny. „Čímž způsobil škodu ve výši minimálně 1 633 500 korun,“ dodává státní zástupkyně.
Mynář v oboře lovil zřejmě i dříve, tedy v letech, které NKÚ neprověřoval. Hospodaření hradní kanceláře v Mynářově éře prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, píší Seznam Zprávy.
„Pavlovi jsem doporučil, aby se předtím, než nás budou žádat o novou kontrolu, seznámili s tím, co jsme udělali. Jedná se asi o 200 stran,“ říká šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu zatím nemohl výsledek kontroly Pavlovi sdělit, neboť je vázán mlčenlivostí. Z toho, co mohl poskytnout, je ale zřejmé, že audit zjistil celou řadu pochybení.
Závěry auditu Nejvyšší kontrolní úřad plánuje zveřejnit až na konci ledna. Mohou za to elitní detektivové, kteří si část dokumentů a závěry auditu o pracovnících Hradu vyžádali k prozkoumání.
Výběrové komise doporučily na místo šéfa Lesní správy Lány Pavla Rusa a do čela Správy Pražského hradu dosavadního ředitele administrativní sekce Hradu Jana Nováka, informovala prezidentská kancelář.
Krejčíkova rodinná firma dostávala od Baláka veřejné zakázky, a oba muži byli nakonec společně i trestně stíháni. Reportéři také zjistili, že se setkávali i při minimálně jedné rodinné dovolené.
Mynář ve čtvrtek také odvolal z funkce ředitele Správy Pražského hradu Ivo Velíška. Výkonem funkce dočasně pověřil ředitele administrativní sekce Pražského hradu Jana Nováka.
Miloš Balák podle státní zástupkyně podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene, bylo to výrazně pod cenou. Šéf Lesní správy Lány dostal od soudu peněžitý trest 870 000 korun a zákaz činnosti.
Kontrola hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu začala letos v únoru. Jejím cílem je prověřit, zda hospodařily v souladu s předpisy, účelně a hospodárně.
Vláda by mohla v souvislosti s milostí prezidenta Miloše Zemana udělenou šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi navrhnout snížení rozpočtu Hradu, konkrétně lánské lesní správě.
„Senát považuje rozhodnutí prezidenta republiky o udělení milosti řediteli Lesní správy Lány ze dne 26. března tohoto roku za nepřijatelné obsahem i odůvodněním, politicky i právně,“ uvedl Senát.
„Pro mě je důležité, že došlo k pravomocnému odsouzení. Tohle už vnímám jako zásah vyšší moci, se kterým jsem nemohl nic udělat,“ říká státní zástupce Jiří Pražák.
„Touto milostí byla zasazena rána právnímu státu, protože jedním z těch nezpochybnitelných principu je bezpochyby rovnost před zákonem,“ říká Eliška Wagnerová, bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu.
Balák vinu od počátku odmítá, jeho odvolání však soud ve čtvrtek zamítl. Nevyhověl ani státnímu zástupci, který požadoval přísnější potrestání. Verdikt je pravomocný.
Žádosti o informace dávají veřejnosti i médiím možnost kontrolovat dění ve veřejných institucích. Povinnost odpovídat na ně mají všechny veřejné instituce.