Jako jedni z mála na světě si troufnou replikovat podobu konkrétního člověka starého někdy až desítky tisíc let. Skrze realistické modely ukazují veřejnosti, jak mohli vypadat naši dávní příbuzní.
Nově objevený druh dostal jméno Navaornis. Mohl by přispět k pochopení toho, jak se vyvíjela inteligence ptáků. Nejvíc vědci zatím debatují o tom, zda měl podobné letové schopnosti jako moderní ptáci.
Snahu oživil případ lebky s rohy z 19. století, která se objevila v katalogu jednoho britského aukčního domu. Mnozí Nágové to považovali za urážku svých předků a za pokračování koloniální politiky.
Lebky patřily Afričanům zabitým na konci 19. století při koloniální nadvládě Belgie nad územím dnešního Konga. „V žádném případě neschvalujeme utrpení a ponížení,“ napsala aukční síň v prohlášení.
Pozůstatek takzvaného Dračího muže má podle týmu odhalovat novou větev rodokmenu lidí, kteří stojí mezi neandrtálcem a moderním člověkem neboli Homo sapiens.
Mezinárodní tým vědců, vedený paleobiologem Martinem Kundrátem z košické univerzity, analyzoval výjimečně zachovalou lebku dinosauřího embrya z Argentiny.
Královna Judita Durynská byla druhou manželka Přemyslovce Vladislava II. a žila ve dvanáctém století. Podobu zrekonstruoval 3D designer Cícero André da Costa Moraes na základě lebečních kostí.
Záhadný úlomek lebky, který byl v roce 1929 objeven na Papui-Nové Guineji a jenž vědecká obec dlouho mylně připisovala vyhynulému lidskému druhu. Vědci mají za to, že patřil první známé oběti tsunami.
Fotbalista Hullu Ryan Mason je po operaci ve stabilizovaném stavu. Po střetu s obráncem Chelsea Garym Cahillem mu v nedělním utkání Premier League praskla lebka.
Přestože zemřel už před 590 lety, teprve dnes se dostal do péče lékařů táborské nemocnice. Jan Žižka z Trocnova, jeden z nejslavnějších mužů české historie. Lékaři použili počítačový tomograf, aby antropologům pomohli odpovědět na otázku pravosti domnělé vojevůdcovy lebky - takzvané Čáslavské kalvy.
Města Písek a Tábor si připomínají 590 let od skonu Jana Žižky z Trocnova. Prácheňské muzeum v Písku až do pátku pořádá o slavném českém vojevůdci, který neprohrál žádnou bitvu, krátkodobou výstavu. Můžete na ní vidět i unikátní exponát - tzv. čáslavskou kalvu neboli vrchní část lebky Jana Žižky z Trocnova.
V dobronínské lokalitě U Viaduktu odhalil archeologický průzkum ostatky dvou pravděpodobných obětí poválečných událostí na Jihlavsku. V odkrytém hrobu odborníci spolu s kriminalisty očišťují nálezy dvou lebek, dlouhých i krátkých kostí a zbytků ošacení.