Tělo zvířete bylo nalezeno minulý týden u norských břehů. Při pitvě, kterou provedl Norský veterinární institut, měla být podle nevládních organizací odhalena zranění způsobená kulkami.
Nová studie provedená u pobřeží Aljašky zjistila, že keporkaci nejen používají, ale i vyrábějí své vlastní nástroje. Obří mořští savci používají „bublinové sítě“, aby zvýšili svůj příjem potravy.
Tvar melonu, tkáně na hlavě, měnili podle vědců častěji samci. Ale dělaly to všechny běluhy, když měly na dohled jinou běluhu. Dosud se mluvilo jen o tom, že melon využívají kytovci k echolokaci.
Kytovci vypadají jako ryby, ale jsou to savci. Dýchají vzduch nad hladinou, a přesto dokáží kojit pod vodou. Jak to dělají a jaké vlastnosti má jejich mléko?
Keporkak potápěče Michaela Packarda pozřel zřejmě omylem. Podle odborníků se podobné případy nestávají. „Je to jako kdyby vám při jídle vlétla do pusy moucha,“ reagoval biolog.
Ochránci zvířat v sobotu chystají ve Washingtonu a dalších amerických městech, ale třeba i v Londýně, protesty proti každoročnímu drastickému zabíjení delfínů v japonském Taiji. Lov delfínů je v této lokalitě tradicí od 17. století. Jeho odpůrci kritizují drastický způsob lovu i množství ulovených zvířat. Demonstranti se chystají protestovat před diplomatickými úřady Japonska za doprovodu trubek, píšťalek, či bubnů. Okolnosti protestu přiblížil pro Český rozhlas Plus Jan Freidinger z české pobočky hnutí Greenpeace.
Ferezy malé jsou prakticky neznámým druhem kytovců. Dalšímu výzkumu by však mohl pomoci objev, že přinejmenším některé ferezy mají stálý domov přímo u pobřeží Havajských ostrovů.