Zpracovatelé masa nyní za vepřové platí průměrně o 60 procent vyšší částky než v lednu. Zákazníci tak musí počítat s tím, že se brzy změní i cenovky na pultech obchodů.
„Lze předpokládat, že zbylé kuřecí maso prošlo dostatečnou tepelnou úpravou, riziko nákazy spotřebitelů by mělo být minimální,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy.
Zásilku objevili ve velkoobchodním skladu Petr Novotný – Gastroplus v Lounech. Veterináři nyní zjišťují, kam maso dále šlo, část zásilky byla distribuovaná do stravovacích služeb.
Středočeská veterinární správa našla ve dvou zásilkách kuřecího masa z Brazílie salmonelu. Masa bylo celkem 43 tun. Obchodník ho musel poslat zpátky do Jižní Ameriky.
Veterináři přikázali stáhnout přes 30 tun kuřecích řízků původem z Brazílie, obsahovaly bakterie salmonely. Za uvádění závadných potravin na trh hrozí pokuta až 50 milionů korun.
Čeští veterináři objevili v kuřecím mase z Brazílie bakterie salmonely, uvedl v úterý mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. V době odběru vzorků ze dvou nevyhovujících zásilek bylo ve skladech v Královéhradeckém kraji a na Vysočině 940 kilogramů masa, další se dostalo do stravovacích zařízení. V dalších pěti tunách masa z Brazílie v Olomouckém kraji veterináři zjistili vyšší obsah vody, než dovoluje legislativa.
V Jablonci nad Nisou prodávala firma Karapetjan polské kuřecí maso, které obsahuje bakterii salmonely. Maso je už po datu spotřeby. Prodalo se ho ale asi 1,9 tuny. Lidé by ho mohli mít stále doma, informovala Státní veterinární správa.
V českých obchodech se objevily mražené kuřecí stehenní řízky se salmonelou. Výrobek s datem trvanlivosti 29. března 2016 pochází z Polska. Státní veterinární správa (SVS) nechala zásilku stáhnout z trhu, celkem šlo přibližně o deset tun.
Téměř čtyřnásobek povoleného množství antibiotik objevili slovenští veterináři v polském kuřecím mase. Slovenské úřady se na kontrolu polských potravin zaměřují dlouhodobě. Kontroly masa probíhají nyní i v Česku.