Nová metoda by mohla znamenat zjednodušení procesu měření a tím pádem i zásadní změnu v diagnostice. Zjišťování biomarkerů by totiž mohlo nahradit laboratorní infrastrukturu jednoduchým zařízením.
Lékaři stále potřebují nové dárce kostní dřeně. V registrech je sice v Česku celkem na 60 tisíc lidí, ale znaků, ve kterých se musí dárce s příjemcem shodovat, je tolik, že se asi třetina nemocných transplantace nedočká. V pátek večer ocenil Český národní registr dárců kostní dřeně 35 dárců.
Tisíce vážně nemocných pacientů jsou v Íránu ohroženy mezinárodními sankcemi. Kvůli nim totiž chybějí v Íránu speciální léky pro terapii závažných chorob. Upozorňují na to americké deníky Washington Post a New York Times.
Čtvrt století se v Česku pacienti s nemocemi krve léčí transplantací kostní dřeně. Poprvé ji provedli v roce 1986 pražském Ústavu hematologie a krevní transfúze. Proti vyspělému světu se tehdejší Československo s tímto zákrokem zpozdilo o 16 let, především proto, že čeští odborníci byli za socialismu izolováni od světové medicíny.
Kompletní rozbor krve bez odběru. To je novinka, kterou umožňuje unikátní přístroj - neinvazivní analyzátor krve. Během několika minut zjistí přes sto hodnot o zdravotním stavu. Podobné vyšetření sloužilo také ruským kosmonautům. V Česku vychází vstříc i těm, kteří mají panickou hrůzu z odběru krve.
Lékaři 1. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze provedli v těchto dnech tisící transplantaci krvetvorných buněk. Tato metoda léčby pozitivně ovlivňuje další průběh onemocnění a tím i kvalitu života nemocného.