Díky preferenčním hlasům přeskočili jedničky kandidátek v eurovolbách. Ivan David (SPD) a Markéta Gregorová (Piráti) byli v závětří, ale na rozdíl od lídrů je voliči do poslaneckých lavic vyslali.
Staří Senioři, mladé LANO, rekordní počet žen i postupné stárnutí kandidátů. I tak vypadá pohled na kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu.
„STAN smlouvu neporušilo. Analýza vytýká, že jsme doporučovali konkrétní kandidáty. Koaliční smlouva ale zakazovala výzvy ke kroužkování pouze kandidátům,“ oponuje senátor STAN Zdeněk Hraba.
„Tato část je jenom shrnující a odpovídá na otázku, jestli docházelo nebo nedocházelo k porušování koaliční smlouvy,“ řekl pro iROZHLAS.cz. místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal.
Díky preferenčním hlasům se do Poslanecké sněmovny v letošních volbách dostalo hned 36 kandidátů, kteří původně figurovali na nevolitelných místech. Stalo se tak hlavně kvůli kandidatuře dvou koalic.
Změnilo by se obsazení dolní komory parlamentu, kdybychom pečlivě přepočítali odevzdané hlasy a kroužky, jimiž lidé upřednostnili své favority? Má veřejnost pochybovat?
Nejvyšší správní soud čeká v následujících dnech historicky největší kontrola voleb. Reaguje tak na stížnost Tomáše Nováka, podle kterého volební komise nezapočítala jeho preferenční hlas.
Nejvyšší správní soud si vyžádal volební dokumentaci z poloviny Středočeského kraje, bude kontrolovat preferenční hlasy pro kandidáty ODS v 915 okrscích.
Díky kroužkování se letos dostalo k poslaneckému mandátu 27 poslanců včetně Dominika Feriho, Marka Bendy nebo Romana Onderky. U Pirátů v Libereckém kraji rozhodlo o obsazení křesla pět hlasů.
Nejpozději dnes (20.5.) by měli mít všichni voliči lístky pro volby do Evropského parlamentu ve schránkách. Hlasovat se bude už za tři dny. Soupeří mezi sebou 38 politických stran, hnutí nebo koalic. Radiožurnál pravidelně vysílá praktické informace, bez kterých se ve volebních místnostech neobejdete. Dnes o tom, jak správně rozdělit mezi kandidáty preferenční hlasy.
Občanský demokrat Marek Benda, který od svých 21 let pracuje v politice, nakonec křeslo ve sněmovně uhájil. Přestože na pražské kandidátce ODS figuroval až na desátém, v podstatě nevolitelném místě, dokázal nemožné.
Do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny zbývají čtyři dny, a je tedy dobré si připomenout vše podstatné, co se voleb týká. Například jak správně využít možnost kroužkovat na volební kandidátce jednotlivé uchazeče o poslanecký mandát, aby preferenční hlasy nepřišly vniveč.
Nejrychlejší pták na planetě – sokol stěhovavý – se podle všeho natrvalo uhnízdil v Česku. Už to vypadá tak, že úsilí ochránců přírody nebylo marné a vynaložené peníze nezmizely v černé díře. Přitom ještě před třiceti lety se ornitologové zoufale rozhlíželi po krajině, jestli neuslyší alespoň jeden výstražný pokřik tohoto dravce.
Voliči by mohli opět o něco více moci ovlivnit, kdo je zastupuje. Vláda Petra Nečase totiž souhlasí s poslaneckou novelou, která snižuje na polovinu počet přednostních hlasů pro získání mandátu krajského zastupitele.
Nehlasujte pro jedničky na kandidátkách, vyzvali někteří polští studenti voliče. Naše severní sousedy totiž čekají za čtyři týdny parlamentní volby a řada Poláků se chce inspirovat takzvaným „kroužkováním“ z posledních voleb v Česku.