Kraji a obcím vznikly bouří a tornádem škody kolem 1,5 miliardy korun, u celkových škod i s majetkem lidí podle Grolicha nadále platí, že překročí deset miliard korun.
Model začne vznikat v průběhu příštího roku. Díky němu by poté měly jít nasimulovat krizové scénáře, jako například evakuace, požáry nebo dopravní zácpy.
Liberečtí krajští zastupitelé schválili opětovné zřízení krizového fondu. Při povodních, požárech, sněhových kalamitách nebo hromadných neštěstích je možné z něj rychle uvolnit peníze. Zatím se do krizového fondu přesouvá přebytek z loňského roku, což jsou zhruba 4 miliony korun.
Jednou z obcí, do které poputuje výtěžek z rozhlasové sbírky, bude také Putim na Písecku. Blanice tam dál klesá a v obci se uklízí. Řeka se ve městě ještě do svého koryta nevrátila.
Jsou v invalidním důchodu, jiní bez práce. Povodeň jim teď vzala i střechu nad hlavou a oni nemají síly na odklízení následků ničivých záplav. Řada lidí z obce Křešice na Litoměřicku proto teď přespává na ubytovně v nedalekých Polepech. I k nim zamíří finanční pomoc ze sbírky Českého rozhlasu - Pomáhejte s námi.
Havárie automobilové cisterny, likvidace sněhové kalamity nebo výbuch zimního stadionu. To jsou jen některé scénáře, které v tomto týdnu procvičují vojáci a další složky integrovaného záchranného systému v brněnském armádním Centru simulačních a trenažérových technologií. Vzniklo v roce 1999 i díky pomoci amerického Kongresu - špičkový taktický simulátor umožňuje modelovat v reálném čase a terénu nejrůznější situace a vyhodnocovat správná i špatná rozhodnutí jednotlivých velitelů.