Náklady na krizové řízení po tornádu na jižní Moravě jsou 50 milionů. Šly na jídlo i likvidaci odpadů

Náklady na krizové řízení spojené s červnovým tornádem v Jihomoravském kraji jsou kolem 50 milionů korun. Novinářům to v pondělí při ukončení stavu nebezpečí řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Kraj zatím dostal 20 milionů, o zbytek požádá stát. Kraji a obcím vznikly bouří a tornádem škody kolem 1,5 miliardy korun, u celkových škod i s majetkem lidí podle Grolicha nadále platí, že překročí deset miliard korun.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lužice po zásahu tornádem.

Lužice po zásahu tornádem. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Celkový předběžný odhad nákladů na obnovu majetku v území postiženém bouří a tornádem činí aktuálně necelých sedm miliard korun. Tornádo si poslední červnový čtvrtek vyžádalo šest životů a poničilo 1200 domů.

Stav nebezpečí hejtman vyhlásil 24. června a v červenci ho se souhlasem vlády o měsíc prodloužil.

Dárci i nadále posílají peníze do Hrušek, avšak ne těch, které zasáhlo tornádo

Číst článek

„Když je vyhlášený stav nebezpečí, vláda krajům poskytuje deset milionů na zajištění základních potřeb. My jsme dostali 20 milionů. Celkem jsme ale vše sumarizovali a náklady na krizové řízení jsou kolem 50 milionů,“ uvedl Grolich.

Podle něj částka obsahuje náklady na stravování dobrovolníků, ale i místních, kterým nešly energie, dále peníze slouží na likvidaci odpadů mimo velké skládky.

„Jsou tam i některé práce v rámci zásahu hasičů, u kterých bylo potřeba jiných firem a subdodavatelů, a také některé kroky dělaly obce Hodonín a Břeclav jako obce s rozšířenou působností,“ řekl Grolich.

Dodal, že kdyby peníze navíc na krizové řízení stát neposkytl, musel by částku zaplatit kraj a obce z vlastních peněz a ze sbírek, což by znamenalo méně peněz na obnovu poničeného majetku.

Peníze po zúčtování

Ve sbírkách se vybrala víc než miliarda korun. Jen ve sbírce kraje je 70 milionů korun, podle něj se o rozdělení peněz bude rozhodovat až nakonec.

Postižení tornádem z Moravské Nové Vsi nedostanou peníze ze sbírky. ‚Ten účel tam nikdy nebyl,‘ říká starosta

Číst článek

„Kraje a obce mají jiný mechanismus než humanitární sbírky neziskových organizací, u kterých se nakládá s penězi jednodušeji. U nás správní rada navrhne rozdělení a potvrdí to rada kraje. My nemůžeme proplácet faktury, ale budeme rozdělovat peníze na náklady kraje a obcí, až se vypořádají se svými účty,“ uvedl Grolich.

Ukončení stavu nebezpečí znamená, že obce budou muset soutěžit zakázky standardní cestou, ale také že ze zasažených míst odejdou vojáci. Působila tam poslední asi desítka vojáků.

Celkem se v zasažených obcích vystřídalo více než 1000 vojáků a bylo nasazeno přes 100 kusů těžké techniky. Vojáci se podíleli na záchranných a likvidačních pracích, s odvozem odpadu, vyslali i psychology a lékařský tým. V srpnu pak pomáhali s prací ve skladech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme