Pomlázka, malovaná vejce a taky polévání vodou. Je Velikonoční pondělí. Chlapci za vyšlehání dívek dostávají kraslice, které se nejčastěji barvily na červeno.
Dozvěděli se něco o českých velikonočních tradicích a podle americké tradice se děti vydaly do zahrady sbírat vajíčka se sladkostmi, které tam nechal velikonoční zajíček.
Kvůli požáru lesa na ploše zhruba dvou hektarů vyhlásili odpoledne v neděli hasiči třetí stupeň požárního poplachu a s hašením jim pomáhali i kolegové z Německa.
V minulosti patřil historický dům prokuristovi Josefu Thomasovi, ze známé místní podnikatelské rodiny. Současný vlastník areálu žije v cizině a o svůj majetek nejeví zájem.
Rekonstrukce domu na náměstí je těsně před kolaudací. První obyvatelé se do chráněného bydlení nastěhují na začátku dubna. Projekt vyšel na 45 milionů korun.
Firma většinu svých výrobků vyváží do zahraničí. Největší podíl nástrojů míří do Asie, zbytek je Amerika a Evropa. Společnost má osm zaměstnanců. I přes krizi žádného nepropustila a ani neplánuje.
Podle mluvčího krajských hasičů zatím není jasné, jestli je střecha jen zakouřená nebo jestli jsou v ní ještě nějaká ohniska. Evakuovali 68 zaměstnanců.
Karlovarští kriminalisté stíhají úředníka městského úřadu v Kraslicích. Úředník, který měl na starosti agendu přihlašování vozidel do provozu, podle nich úmyslně přihlašoval kradená a takzvaně omlazená auta.
Velkolepé oslavy 140 let od zahájení provozu Kraslické dráhy se v sobotu odehrály na železnici ze Sokolova do Kraslic. První vlaky se po ní rozjely přesně 1. června 1876. Trať postavila společnost Buštěhradské dráhy, která ji o deset let později prodloužila do saského Klingenthalu. Železnice měla rozhodující význam pro hospodářský i společenský rozvoj této příhraniční oblasti.
Koleda, malovaná vejce a rodinná setkání, tak vypadá Velikonoční pondělí v České republice. Jednu tradici máme ale naprosto mimořádnou. Mrskání děvčat pomlázkou je totiž ve světě naprostou raritou. Mrskačka však zdaleka není jediná tradice, která se k Velikonočnímu pondělí váže.
Batika, vyškrabování, slzičkový a síťový vzor, modrotisk, pilování, háčkování, drátkování. I takové techniky se používají při zdobení velikonočních kraslic. A i když každá rodina má asi ty své oblíbené a osvědčené způsoby malování vajíček, určitě neuškodí se občas inspirovat i někde jinde.
V Mimoni na Českolipsku mohou lidé až do neděle navštívit výstavu kraslic. Exponáty dodali lidé z města i okolí a děti z tamních základních škol. Výstava připomíná velikonoční tradice, které pomalu mizí. Uplést sami pomlázku dnes často neumí nejen děti, ale i dospělí.
V Kraslicích na Sokolovsku můžou lidé ode dneška navštívit tradiční výstavu s názvem „kraslice v Kraslicích“. Letos jde o 15. ročník akce. Návštěvníci si vedle prohlídky můžou dokonce velikonoční výzdobu i sami vyrobit.
Kraslice na Sokolovsku budou opět jednat o zřízení městské policie. Radnice se totiž potýká s nedodržováním vyhlášky o veřejném pořádku, která v nové podobě platí teprve druhým rokem. Pomoci mají proto strážníci. Rozhodnutí politiků ale není jednoduché.
Členové spolku přátel města Kraslice na Sokolovsku pokračují v rekonstrukci hrázděnky. Jedná se o nejstarší objekt ve městě, kterému ale hrozila demolice. Našla se však skupina lidí, kterým osud domu nebyl lhostejný a pustili se do jeho záchrany. V těchto dnech probíhá oprava střechy.
Asijská tržiště s levným zbožím se v posledních dvaceti letech stala jedním z nehezkých symbolů českého pohraničí. Mnohé z těchto bazarů už z českého území zmizely. Další se zmenšují nebo je prodejci přestavují. Dřevěné chatrče tak místy nahrazují zděné obchody. Příkladem by mohly být Kraslice na Sokolovsku.
České kraslice slaví úspěch také v cizině. Výtvory šikovných českých rukou si tento víkend prohlížejí například návštěvníci jednoho z obchodních center v Lucembursku. Přímo na místě kraslice dokonce vyrábí malérečka z Vizovic.
Muzeí vystavujících velikonoční vejce je v Maďarsku hned několik. Poblíž Budapešti pak žije sběratel, který vybudoval Muzeum vajíček na památku svých prarodičů. Návštěvníci v něm uvidí více než dva tisíce kraslic zdobených nejrůznějšími výtvarnými technikami.
Ve šternberské Expozici času připravili pro návštěvníky předvelikonoční akci. Každého, kdo na místě složí říkanku, čeká až do Velikonoc za odměnu kraslice s motivem hodin.
Velikonoce dorazily i do Perníkové chaloupky pod Kunětickou horou u Pardubic. Pohádkové bytosti tak musely na pár dní změnit své specializace a natrénovat pletení pomlázek, zdobení kraslic i pečení perníku.
Symboly Velikonoc už zdobí kdejakou obchodní výlohu. Ty pravé ručně dělané jsou ale k vidění jen tam, kde po generace předávané umění pěstují nadšenci pro starodávné zvyky. Přípravu jedné z řady speciálních velikonočních výstav teď dokončují i zahrádkářky z Ostravy-Zábřehu.
Na hradě Helfštýn si lidé mohou prohlédnout tradiční velikonoční výstavu. Otevřena je v ateliéru na druhém nádvoří a na návštěvníky čekají demonstrativní ukázky tradičních technik zdobení kraslic.