Aktivistky z Just Stop Oil vychrstly na obraz Slunčnice dvě plechovky polévky. Poté si přilepily ruku ke zdi a provolávaly věty kritizující používání fosilních paliv.
Podle stránek norimberského letiště je provoz přerušen od 05.42 a není jasné, kdy se ho podaří obnovit. Během dne tak cestující musí počítat se zpožděními.
Ekologičtí aktivisté obvinění z trestného činu poškození cizí věci se nemohou hájit svým politickým nebo filozofickým přesvědčením, rozhodl odvolací soud v Londýně.
Protesty klimatických aktivistů a aktivistek v posledních letech stupňují a vzbuzují vášně. V české debatě máme tendenci je vnímat jako pomatené zélóty odtržené od potřeb a názorů „obyčejných lidí“.
Jednadvacetiletou Thunbergovou v říjnu zatkla policie společně s desítkami dalších účastníků demonstrace u hotelu, který hostil energetickou konferenci s účastí těžařů ropy a plynu.
Poslední generace chce v budoucnu „častější přímou konfrontaci s těmi, kdo jsou odpovědní za ničení klimatu“, a zároveň hodlá politiky a další osoby přimět k vyjádření „veřejně a před kamerami“.
Incident v Louvru skupina prezentuje jako „zahájení občanského odporu s jasným požadavkem, který je prospěšný pro všechny: sociální jistoty pro udržitelné potraviny“.
Český účastník řekl, že bránu aktivisté pomalují třeba desetkrát, pokud to bude nutné. „Situace je tak vážná, že lidé dělají takovéto ‚voloviny‘, aby upozornili na katastrofu, která přijde,“ dodal.
Pražský městský soud již vloni žalobě částečně vyhověl, rozhodnutí však letos v únoru zrušil Nejvyšší správní soud. Městský soud tak musel žalobu znovu projednat a nyní je rozsudek pravomocný.
„Svět se topí ve fosilních palivech. Lidé po celém světě trpí a umírají v důsledku klimatické krize způsobené těmito podniky,“ řekla během protestu Thunbergová.
„Budou vedra, migrace... Krize nepřijde ze dne na den, ale bude nám to ztěžovat život a neprožijeme ho od dětství do poklidného stáří jako generace před námi,“ říká v rozhlasovém dokumentu Magda.
Společnost Elektrárna Chvaletice z holdingu Sev.en uspěla v doménovém sporu se spolkem NoLog, který provozoval web kritizující dopady elektrárny na životní prostředí. Kritický web tak přijde o adresu.
„Děláme to, protože jsme v nouzové situaci. V existenčním nebezpečí!“ uvedlo hnutí Poslední generace na sociální síti X (dříve Twitter), na které zveřejnilo také video ze své akce.
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že čin hnutí Letzte Generation je zavrženíhodné a že poškozuje podporu, o kterou klimatičtí aktivisté usilují.
„Zachovejte, prosím, klid a sami nezasahujte,“ vyzvala policie řidiče na sociální síti X. V neděli hnutí postříkalo barvou do výšky několika metrů pilíře Braniborské brány, jednoho ze symbolů Berlína.
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že čin hnutí Letzte Generation je zavrženíhodný a že poškozuje podporu, o kterou klimatičtí aktivisté usilují.
„S tímhle bych ani nemohla chtít vyhrát. Fyzicky jsem se necítila dobře,“ řekla Muchová po zápase, ze kterého si víc vybavovala protest klimatických aktivistů než jakýkoliv výraznější tenisový moment.
Čím dál více evropských aktivistů sahá po přímých akcích a občanské neposlušnosti. Frustrují je nedostatečné kroky a reakce vlád na klimatické katastrofy.
Souvislost s klimatickým aktivismem je u hněvu sedmkrát silnější než u naděje, tvrdí norští vědci. Mix strachu a viny se ukázal být nejvíc spjatý s podporou systémových změn a opatření.
Klimatičtí aktivisté slíbili kolaps dopravy v den, kdy se ve Vídni po sváteční pauze vracejí žáci do škol. Motoristy upozornili, aby s komplikacemi počítali hlavně mezi sedmou a devátou hodinou ráno.
Aktivisté chtějí, aby soud uznal, že švédský stát porušuje lidská práva svých občanů klimatickou politikou. „Švédsko selhává ve své odpovědnosti a porušuje zákon,“ tvrdí iniciativa.