‚Barva se vpíjí hlouběji.‘ Braniborskou bránu se po protestu klimaaktivistů stále nedaří vyčistit
Čištění Braniborské brány, jedné z dominant Berlína, kterou uprostřed září poničili aktivisté z klimatického hnutí Letzte Generation (Poslední generace), se značně protahuje.
Původní odhady zbavit památku oranžové barvy do týdne se ukázaly jako chybné. Správa německé metropole už také nepočítá s tím, že se podaří dodržet předpokládaný rozpočet 35 000 eur (asi 850 000 Kč). Berlínský senátor pro finance Stefan Evers, jehož funkce odpovídá zemskému ministrovi, chce, aby účet zaplatili aktivisté.
Pět dní marného boje s barvou na Braniborské bráně. ‚Pošlu účet,‘ vzkázal starosta klimatickým aktivistům
Číst článek
Aktivisté, kteří se v boji proti fosilním palivům nejčastěji lepí k vozovkám, aby zablokovali dopravu a tak upozornili na klimatickou situaci, v neděli 17. září útokem na Braniborskou bránu šokovali nejen politiky, ale i Berlíňany.
Pískovcová brána, která v době rozdělení města zdí nebyla veřejnosti přístupná, je totiž jedním ze symbolů znovusjednoceného města. Pro turisty je pak Braniborská brána často první památkou na seznamu toho, co v německé metropoli chtějí navštívit.
I přes policejní ostrahu se aktivistům podařilo až do výše několika metrů postříkat všech šest obřích sloupů oranžovou barvou. Akci tvrdě odsoudili mimo jiné primátor města Kai Wegner či spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová.
„Takovými činy skupina poškozuje nejen Braniborskou bránu, ale i svobodnou debatu o klíčových tématech naší doby a budoucnosti,“ řekl Wegner.
Ihned po činu začalo město s památkáři připravovat očistu brány, což označili za boj s časem, neboť barva se neustále vpíjí hlouběji do pórovitého pískovce. Velkým problémem se ukázalo to, že použitou barvu nelze snadno odstranit tlakovým čističem a horkou vodou.
Osm měsíců vězení za blokování dopravy. Berlínský soud potrestal aktivistku ze skupiny Letzte Generation
Číst článek
Stále není jasné, kdy se podaří bránu od barvy vyčistit. Původně se předpokládalo, že hotovo bude ještě před berlínským maratonem, který se v metropoli běžel o uplynulé neděli. Barva je ale na sloupech stále.
Zcela očistit se pracovníkům specializované firmy takřka podařilo spodní část sloupů, zhruba do výšky dvou metrů. V této části jsou sloupy ošetřeny zvláštním nátěrem proti graffiti.
Původní odhad, že čištění vyjde na 35 000 eur, bude podle německých médií jistě výrazně překročen. „Využijeme všechny občanskoprávní cesty, abychom částku za čištění dostali zpět,“ řekl regionálním berlínským poslancům senátor Evers. Hnutí tak musí počítat s žalobou, pokud účet dobrovolně nevyrovná.
U Braniborské brány hnutí demonstruje pravidelně, doposud to ale nikdy nebylo s tak závažnými následky. Loni v prosinci tam i přes policejní ostrahu uřízlo špičku vánočního stromu. Aktivisté k tomu tehdy uvedli, že špička stromu odkazuje na budoucí klimatickou katastrofu, pokud lidstvo nezačne životní prostředí důsledněji chránit.