Nejteplejší říjen v centru hlavního města zaznamenali loni, kdy měsíční průměr přesáhl 14 stupňů Celsia. Nadprůměrně teplý říjen byl i v celém Česku s průměrnou teplotou 9,8 stupně Celsia.
Rekordně teplé byly září i říjen, naopak listopad byl teplotně normální, uvedl Český hydrometeorologický ústav. Průměrná teplota od září do konce listopadu byla 13,6 stupně Celsia.
Nejteplejším klementinským dnem letošního října byl pátek 13. října, kdy průměrná teplota dosáhla 19,8 stupně. O čtyři dny později byla nejnižší se 7,3 stupně. Rekordně teplo bylo už v září.
Česko každoročně zažívá kolem 80 dní, kdy se teploty vyšplhají o pět a víc stupňů nad dlouhodobý průměr. Před půlstoletím to bylo 40 dní, v nadcházejícím desetiletí to má být 100 až 140 dní za rok.
„Začneme vhledem do nádherného Barokního knihovního sálu. Projdeme celou astronomickou věží Klementina, dostaneme se až na ochoz,“ popisuje trasu Petr Slepička z Prague City Tourism.
Nový rekord má po od soboty zhruba 40 stanic z asi 160, kde se teploty zaznamenávají alespoň 30 let. Nejvyšší hodnotu 16,1 stupně Celsia ukázal teploměr v Dyjákovicích na Znojemsku.
Grónsko v současnosti hlásí oteplení o přibližně jeden a půl stupně. Upozorňuje na to nový výzkum publikovaný v prestižním vědeckém časopise Nature, který vedl německo-dánský tým.
„Všechny čtyři teplejší roky než 2022 se vyskytly v posledních deseti letech a byly to roky 2018, 2019, 2014 a 2015,“ uvedli meteorologové. Na Silvestra ale padl pražský prosincový rekord.
„Sníh vydrží jenom na horách a na některých místech, kde teď leží více než deset centimetrů a nestihne roztát. Většina Česka, alespoň v nížinách, bude mít letošní Vánoce na blátě,“ říká meteorolog.
V pondělí ráno panovaly na většině území nejvyšší ranní teploty za posledních minimálně 30 let pro 3. leden. Nejvyšší teplotu, 9,6 stupně Celsia, naměřili v pražském Klementinu.
„Letošní podzim se svojí průměrnou teplotou zařadil na 14. až 16. místo z 247 dosavadních podzimů od roku 1775, a tak se pohodlně vešel mezi deset procent nejteplejších podzimů,“ uvedli meteorologové.
Kvůli teplému a suchému počasí současně vzrostlo ve všech krajích riziko vzniku a šíření požárů. Ve Středočeském kraji a v Praze je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň.
Knihovnu postihl v noci z pondělí na úterý a od té doby byla uzavřená pro čtenáře. V provozu zůstávají provozu digitální knihovny a licencované zdroje.
Československý rozhlas začal 1. dubna 1926 v pravidelných denních dobách vysílat časové znamení. Před zpravodajskými relacemi ho slýchají lidé dodnes – jeho podoba se však několikrát změnila.
Fragmenty šesti dvojhlasých skladeb zkomponovaných v okruhu pařížské katedrály Notre-Dame byly podle mluvčí knihovny Ireny Maňákové vevázány do rukopisu z 15. století.
Dokončit depozitář v Hostivaři, zahájit poslední etapu revitalizace barokního Klementina a možná i postavit novou Národní knihovnu - to jsou zatím první plány Tomáše Foltýna. Funkce se ujme v květnu
Vzhledem k odchylce od teplotních normálů meteorologové hodnotí loňský rok jako mimořádně nadnormální. Všechny čtyři teplejší roky byly zaznamenány za posledních sedm let.