Jednomu člověku uložil podmíněný a peněžitý trest, další tři lidé odešli s peněžitými tresty. Soud jim schválil dohodu o vině a trestu, kterou si vyjednali se státním zástupcem.
Ministr čelí kritice kvůli účasti na akci lobbisty Martina Nejedlého. Nejde ale o první kauzu vlivného člena ODS, který si kvůli kontroverznímu působení v Brně vysloužil přezdívku „don Pablo“.
V tisku se v pátek dočtete, že v kauze Stoka hrál hlavní roli papírek se seznamem firem, které se měly účastnit výběrových řízení. Vyplývá to z rozsudku, který má k dispozici Právo.
Zvolený zástupce lidí v menších sídlech je tu od toho, aby pečoval o potřeby obyvatel dané obce. Avšak co platí v jakékoli vesnici či městečku, nemusí být pravdou ve velkých městech a jejich čtvrtích.
Předsedkyně senátu Bartošová čte rozsudek, výše trestu bude řečena až na konci, podle odhadu asi za dvě hodiny. Poté bude rozsudek odůvodňovat. Následně se budou moci strany vyjádřit k odvolání.
Vokřál podle svých slov hnutí opustil kvůli kauze Stoka, ve které byl mimo jiné obžalován bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula za údajné ovlivňování zakázek.
Rozhodnutí v kauze Stoka, která se týká možné korupce na radnici Brno-střed, měl soud vynést poslední lednový den. Verdikt ale nepadl, ve spisu chybělo soudu 10 až 12 tisíc stran.
Rozsudek v kauze, která se týká podezření z korupce na radnici Brno-střed, měl padnout minulý týden, ale soud neobdržel část spisového materiálu. Obhájci se s ním teprve budou muset seznámit.
Ve spisu přibylo dalších odhadem 10 000 až 12 000 stran listin, se kterými se budou moci obhájci teprve seznámit. Jednání je odročeno na 11. března a další dny.
Podle informací Radiožurnálu zásah nesouvisel s dřívějšími akcemi v korupční kauze Stoka, jde o jiný samostatný případ. Týkat se má organizovaného vydírání ukrajinské mafie na území České republiky.
Ve středečních novinách se dočtete, že radnice Brno-střed dostane zpátky první peníze z korupční kauzy Stoka. Jde o druhou větev případu, která se týká třiceti řemeslníků, píše Mf Dnes.
„Mohu potvrdit stíhání celkem deseti právnických a fyzických osob. U všech obviněných připadá v úvahu odklon trestního řízení,“ uvedl státní zástupce Radek Mezlík.
Svědek Basman Jaza byl řidičem a osobní ochrankou obžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho. Uvedl, že kromě El-Talabaniho zná i Švachulu a také obžalovaného podnikatele Pavla Ovčarčina.
Svědek popsal, jak se do nabídkového rozpočtu firmy dostávalo oněch deset až 15 procent, které se po realizaci zakázky odváděly jinam. Projektantský rozpočet byl podle něj limitní.
O zakázkách, jež získá, se podnikatel podle výpovědi dozvídal e-mailem. Někdy ale prý dělal i takzvané křoví, kdy mu oznámili nabídkovou cenu a měl nabídnout víc, aby zakázku získala jiná firma.
U Krajského soudu v Brně pokračuje hlavní líčení v případu takzvané kauzy Stoka. Tajemník městské části Petr Štika jako svědek uvedl, že policejní zásah byl pro něj překvapivý.
„Do ANO jsem šel s určitými ideály, a nakonec se ukázalo, že v Brně se dostaly do hnutí různé živly, které jsou nyní trestně stíhány. To mě hrozně znepokojilo,“ uvedl Rostislav Vyzula.
Bývalý člen jihomoravské ODS Jiří Hos v pondělí zmizel. Odhlásila to jeho partnerka, nevěří ale, že by jeho zmizení mělo něco společného s kauzou Stoka.
Vrchní soud krajskému soudu uložil lhůtu do 10. prosince, dokdy se má touto věcí znovu zabývat. „Obžalovaný tedy zůstává ve vazbě. Jsem spokojen, s rozhodnutím souhlasím,“ doplnil Mezlík.
Soudy se dříve obávaly, že by Švachula mohl uprchnout do zahraničí. Nyní by měl mít elektronický náramek a musel by odevzdat pas. Švachula je ve vazbě od loňského března.
Saman El-Talabani vypověděl, že ho koncem roku 2014 po volbách oslovil dřívější známý, tehdejší politik za ANO Jiří Švachula, který se stal místostarostou městské části.