V Polském zdravotním středisku léčí českým pacientům bolavé zuby ukrajinský lékař Taras Pujda. Popisuje, že české pacienty ošetřuje často, vnímá to tak, že v Česku zubaři jsou, ale nemají místo.
Před 35 lety se už všude kolem něco dělo, jen v Karviné nic. „Byl to takový kraj, kde se lámaly rekordy. A my jsme si říkali, že musíme probudit i ty naše havíře,“ vzpomíná Apostolis Konstantinidis.
Hasičům i v neděli pomáhají dva jeřáby a také dron s termovizí pro vyhledávání skrytých ohnisek, která stále dohašují, potvrdila mluvčí hasičů Kamila Langerová. Škoda ani příčina zatím neznají.
Návštěvníci si třeba přiťuknou s horníkem a nebo ochutnají typický oběd hornické rodiny. Vedle bývalé šachty navíc vyroste nová budova turistického centra. Projekt by se měl začít stavět na jaře.
Dolní Lutyně podá námitky proti výstavbě gigafactory. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje by stát měl lidem v obci nabídnout štědré kompenzace. Investici by ale promarnit neměl.
„Nasmlouvali, že tady postaví nové byty a že ty staré budou bourat. Lidi, kteří zpanikařili nebo se unáhlili, tak se odstěhovali,“ říká pan Patrik, který žije hned vedle jednoho z opuštěných domků.
„Když jsem četla poválečné zápisy města Karviná, tak jsem si uvědomila, jak jsou i dnes lidé stejní,“ vypráví autorka knižní série Šikmý kostel Karin Lednická v pořadu Host Lucie Výborné.
Podle právničky Venduly Zahumenské dohoda signatáře reálně k ničemu nezavazuje. „Takže závazná je jenom do té doby, dokud budou sami chtít tuto dohodu dodržovat,“ konstatuje.
Koryto řeky Olše na okraji Karviné obsadily bagry a nákladní auta. Celá řeka teče jakýmsi bypassem okolo a přeložená je kvůli tomu i cyklostezka. A do potrubí se schoval odtok do místního náhonu.
Gigafactory nedaleko chráněné krajinné oblasti na Karvinsku má opět blíž k možné realizaci. V pořadu Pro a proti diskutují starosta Bohumína Petr Vícha (SOCDEM) a Petr Očko z CzechInvestu.
Policisté uvedli, že srážku vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Trakční vedení je poškozené a provoz na koridoru bude zřejmě celý den přerušen.
Zhruba devět miliard korun musí Moravskoslezský kraj podle podmínek vyčerpat do roku 2027. Se stavbou se však čeká na kladné stanovisko resortu životního prostředí.
Zatímco město má podle náměstka primátora Lukáše Raszyka (SOCDEM) s Asentalem korektní vztahy, místní spolek, který chce zachraňovat památky staré Karviné, s firmou vede spor o kapličku.
S končící těžbou v okolí Karviné by se z oblasti mělo odstranit i potrubí, pro které už nebude využití. Podle nadšence do místní historie se nad jejich umístěním moc nepřemýšlelo a jizví tak krajinu.
„Demolice zahrnuje kromě objektu v bezpečnostním pásmu ještě budovu staré třídírny, která je velká, takže jsme zhotoviteli dali čas půl roku. Do konce září,“ říká Milan Paľo z darkovského závodu.
Příčinu horníkovy smrti bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Policie ČR, vedení OKD a zástupců odborové organizace.
Důl ČSM je posledním, kde podnik černé uhlí těží. Podle původních plánů tam měla těžba skončit letos, v červnu se ale rozhodlo o prodloužení minimálně do konce roku 2023.
Přípravné práce by trvaly šest let včetně zajištění pracovní síly. „Zapotřebí by na to bylo postupně přes dva tisíce kvalifikovaných pracovníků s praxí v dole,“ říká mluvčí Diama Jana Dronská.
Speciální důlní laboratoř otevřel státní podnik Diamo, který chce zkoumat riziková místa v souvislosti s těžbou uhlí. Nezmapovaných oblastí je v celém revíru ještě hodně.
První plány s možnostmi nového využití dolů na povrchu budou hotové ještě letos. Musí se to celé stihnout, než se doly zasypou. Zčásti ale budou i dál sloužit energetice.
Při zatýkání policisté použili služební zbraň. Čtyřiašedesátiletého muže zranili, uvedla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Sousedé líčí incident jako přestřelku.