Na záznamech lze slyšet výpovědi bývalé terezínské vězeňkyně, doktorky Milady Horákové, ale také velitele terezínské Malé pevnosti Jöckela nebo někdejšího zastupujícího říšského protektora Daluegeho.
Na jaře 1946 stál před soudem muž číslo dvě v Protektorátu Čechy a Morava Karl Hermann Frank. V archivu Českého rozhlasu jsme našli kolem 80 hodin záznamu. Většinu uslyšíte poprvé po 70 letech.
Svému původnímu účelu sloužila jihlavská škola jen rok. Budova ve starogermánském stylu, které si často všímají hledači dávných tajemství, se od svého vzniku alespoň zvenčí nezměnila.
V místnosti číslo 600 zazněla i česká svědectví lidických dětí a žen. „Bylo to v pátek kolem šesté hodiny večer, kdy přišlo 14 nebo 16 gestapáků,“ dochovala se výpověď jedné z nich.
Měl na svědomí životy tisíců Čechů. Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha organizoval odvetné akce včetně vyhlazení obcí Lidice a Ležáky.
„Frankova snaha přimět americkou armádu obsadit území protektorátu silně posílila, pokud přímo nezpůsobila, neochotu generála Eisenhowera v hloubi protektorátu vojensky zasahovat,“ říká historik.
„Právě tyto dokumenty s osobními podpisy byly velmi důležité v 60. letech, kdy se podařilo nalézt jak střelce exekučních čet z Kobylis, tak velitele, kteří k tomu dávali rozkazy,“ upozorňuje historik.
Šlo zároveň o popravu největší. Stalo se tak jen několik dnů před koncem války. Šest dní poté osvobodila Terezín Rudá armáda. Některé z odbojářů zachránil strach z epidemie skvrnitého tyfu.
Jméno Karl Hermann Frank bylo v době nacistické okupace symbolem bezpráví a bolesti. Bezohledný nacista krutě pronásledoval hlavně české odbojáře. Není divu, že mu soud vyměřil nejvyšší trest.
Někdejší říšský ministr pro Čechy a Moravu Karel Hermann Frank patří k nejtemnějším postavám českých dějin. Když po válce stanul před mimořádným lidovým soudem, noviny psaly o největším procesu v historii. Po vynesení rozsudku dodávaly, že jeho vina za nevýslovný útlak a smrt tisíců lidí přechází do dějin jako odstrašující příklad všem příštím generacím. Před 70 lety, 22. května roku 1946, skončil Frank na šibenici.