Hradci Králové se v té době říkalo ‚Salon republiky‘. „Město bylo úplně jinde než ostatní, už jen stavebním rozvojem a koncepcí města, ale i tím, jak se o těchto věcech uvažovalo,“ říká historička.
„Chtěli jsme to vymyslet tak, aby to uneslo to místo samotné. Nepřemýšleli jsme, jak tam toho nacpat co nejvíc, ale spíš o ideálu, jak to zkusit,“ vysvětluje architekt Zdeněk Balík.
Korunovační klenoty se ve středu po deseti dnech vrátily do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Klenoty byly v minulých dnech vystaveny ve Vladislavském sále.
Nábytek, obrazy i sochy nabídne nová expozice nazvaná Český kubismus. Uměleckoprůmyslové museum v Praze ji ve čtvrtek otevírá v Domě U Černé Matky Boží, tedy ve vrcholném díle české kubistické architektury.
Léčebné Lázně Bohdaneč otevřely pro své klienty pavilon Gočár. Budova byla zavřená víc než rok a po částečné rekonstrukci už přivítala první hosty. Další opravy, kam patří i obnova kubistické výzdoby, má vedení lázní v plánu. Autorem stavby v kubistickém stylu je známý architekt Josef Gočár.
Město Hradec Králové získalo označení Salon republiky hlavně díky Josefu Gočárovi a jeho učiteli Janu Kotěrovi. Na zlatou éru královéhradecké architektury by teď mohla navázat stavba Gočárovy galerie. Přál by si to například hlavní architekt krajského města.
V pardubických Automatických mlýnech se dnes bude mluvit o jejich budoucnosti. Veřejnou diskusí se tak uzavře čtrnáctidenní kulturní festival, který se konal v továrně, kde se sto let mlela mouka.
V automatických mlýnech v centru Pardubic se dnes místo mouky začne přesýpat kultura. Startuje tady 14denní festival „Automatické kulturní mlýny". Diváci se mohou těšit na divadelní představení, koncerty, výstavy, přednášky nebo diskuse.