„Tento příklon by byl podle nás završen, pokud by měli kandidáti SOCDEM kandidovat na kandidátce politického hnutí Stačilo!“ stojí v prohlášení nazvaném Hrdá SOCDEM.
„Lidé se na základě ověřených informací budou rozhodovat jen teoreticky. Prakticky si nemyslím – takový brexit vypadal úplně jinak,“ připomíná Jandourek.
Reakce byly ještě před hlasováním rozporuplné. Vedla se živá diskuse skoro hodinu. Někteří členové namítali, že je název příliš krátký anebo že je nefér vůči voličům, kteří volili stávající značku.
Gorbačov chtěl systém reformovat a demokratizovat. Asi mu úplně nedocházelo, že se nelze zbavit skvrn bez narušení podstaty látky. Zároveň se ale nepouštěl do boje s větrnými mlýny.
„Je to závěr čtyřletého populistického snažení (Andreje) Babiše, které skončí nejen krizí společenskou, ale také ekonomickou,“ uvedl Netolický na facebooku.
Před šesti lety získal v prvním kole senátních voleb 30 % hlasů, letos o 22 % méně. S propadem ale podle svých slov počítal dlouho - od chvíle, kdy ČSSD utvořila s ANO vládní koalici.
Ve Vratislavi se ve čtvrtek pojmenování náměstí zúčastní legendární aktivisté solidarity - Petruška Šustrová, Petr Pospíchal nebo Julian Golak a Jaroslaw Broda.
Mezi kandidáty jsou například místopředseda Senátu Milan Štěch, předseda ústavní komise Jiří Dienstbier, či podnikatelé Vladimír Železný a Václav Fischer nebo diplomat Michael Žantovský.
Podle kritiků z řad senátorů zákon ve sněmovní podobě například zasahuje příliš do vlastnických práv, otevírá prostor ke korupci a může v konečném důsledku výstavbu zpomalit kvůli soudním sporům.
Senát chce ústavní novelou rozšířit Listinu základních práv a svobod o ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“.
Dráty železné opony rozdělovaly české a německé pohraničí od 50. let 20. století. V prosinci 1989 ostnatý drát společně přestřihli tehdejší šéfové diplomacie Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher
„Je to ohrožení důvěry v demokratický systém, lidé nevěří, že si Babiš nehlídá zájmy svoje a své rodiny, která je z velké části také stíhaná,“ upozorňuje Dienstbier.
Sociální demokraté se nezúčastní pátečního hlasování o nedůvěře vládě, pro jejíž vyslovení by opozice potřebovala 101 hlasů. Hnutí ANO a komunisté už ale oznámili, že pro pád vlády hlasovat nebudou.
Největší šanci střet zájmů pohlídat by podle Dienstbiera měla většinová koaliční vláda bez Andreje Babiše, se samotnou ČSSD je ale možnost kontroly mizivá.
Někteří čeští politici kritizují účast prezidenta Miloše Zemana na konferenci hnutí Svoboda a přímá demokracie. Na té se v sobotu rozhodovalo, koho podpoří SPD v prezidentské volbě.
Zemřel někdejší rakouský ministr zahraničí Alois Mock. V prosinci 1989 spolu s tehdejším československým ministrem zahraničí Jiřím Dienstbierem přestřihli ostnaté dráty na společné státní hranici.
Prezident Miloš Zeman se rozhodl nepozvat končícího ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na Pražský hrad, aby mu poděkoval za jeho práci. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka totiž nic pozitivního pro Českou republiku neudělal. Sám Dienstbier reagoval, že Zeman pouze rozeštvává lidi, a proto je rád, že se s prezidentem nepotká.
Politika v oblasti lidských práv, kterou měl až donedávna na starosti Jiří Dienstbier (ČSSD), byla pro voliče sociální demokracie nesrozumitelná. V pořadu Otázky Václava Moravce to prohlásil premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka. Nový šéf rezortu Jan Chvojka prý bude mluvit jednodušeji. Sám Dienstbier už dříve prohlásil, že na jeho odvolání tlačila část pražské a jihomoravské ČSSD.
Odvolaný ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier naznačil, že se ho premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zbavil za sliby, že nebude mít ve volbě předsedy strany na březnovém sjezdu protikandidáta. Sobotka očekává na sjezdu „tvrdý demokratický souboj o to, kdo povede ČSSD do voleb". „Každý z nás bude muset obhájit svůj mandát," uvedl v prohlášení, kterým oznamoval změny v zastoupení sociálních demokratů ve vládě.
Zpřísnění zákona o střetu zájmů, které má omezit podnikání členů vlády, má podle Senátu nabýt účinnosti až od září příštího roku, nikoliv od ledna. Přísnější pravidla by i tak měla začít platit ještě před volbami do Sněmovny. Horní komora to ve středu schválila výraznou většinou 61 z 69 přítomných senátorů. S úpravou souhlasil za předkladatele i ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). Novelu nyní znovu musí posoudit Sněmovna.
Vznik úřadu dětského ombudsmana se nejspíš odkládá. Podle ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) se do konce volebního období možná nepodaří příslušný zákon prosadit. Z údajů kanceláře veřejného ochránce práv vyplývá, že dětí, které potřebují pomoc, v posledních letech přibývá.
Sociální demokraté budou mít nová pravidla pro to, jak sestavit kandidátky do krajských voleb v roce 2016. Volební řád má schválit Ústřední výkonný výbor ČSSD. Lídry kandidátek by měli vybírat všichni straníci.
Vládní Agentura pro sociální začleňování zůstane jako samostatný odbor pod ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem z ČSSD. Vyplynulo to z večerního jednání úředníků agentury s premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Nespokojení zaměstnanci zváží, jestli stáhnou výpovědi a ukončí stávkovou pohotovost.
Opakované problémy týkající se veřejných zakázek, to byl podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD jeden z důvodů odvolání šéfa Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka. Podle Dienstbiera mimo jiné neoprávněně rozhodl o zakázce na nákup televizního vysílacího času v hodnotě 5 milionů korun.