Srnci shazují parohy v listopadu a nové jsou hotové v březnu. Staří jeleni shazují na konci února, mladí až na přelomu března a dubna, daňci ještě o něco později.
Výzkum má ukázat, zda se jeleni vyskytují hlavně v oblastech s kvalitní potravou, nebo zda jsou kvůli návratu vlků opatrnější. Zároveň vědci mohou z trusu vlků zjistit složení jejich potravy.
Žena, jejíž stopy na artefaktu zůstaly, v jeskyni žila někde mezi 25 a 19 tisíci lety. Článek o ní vyšel v odborném časopise Science Advances. „Splnil se mi sen,“ komentuje antropolog Sládek.
V českém tisku se ve středu dočtete, že v českých lesích se přemnožili východoasijští jeleni sika a jeleni evropští. Těch u nás žije aktuálně patnáctkrát víc, než by mělo podle zákona, píše Mf Dnes.
„Kulovnice má kovové díly zkorodované a dřevěná pažba je značně zpuchřelá. Je viditelně ošoupaná, pravděpodobně od snah jelena se zavěšeného závaží na paroží zbavit,“ uvedl jihočeský policejní mluvčí.
Skupina myslivců byla na honu, když jejich pes vyplašil jelena. Ten se proti nim rozeběhl, jednomu z nich strhl kulovnici přímo z ramene a utekl s ní do lesa.
Klopotovské údolí u Nového Města nad Metují na Náchodsku je stále bez jelenů. Stádu se podařilo do volné přírody utéct letos na jaře, kdy spadlé stromy po vichřici narušily ohradu.
U zvěře mladší dvou let se rozšiřuje možnost lovu na celý rok, u starší pak v některých případech i o měsíce. Například mufloni se budou moci lovit od července do konce března.
Od března uhynulo 14 jelínků a v žaludku devíti z nich se našlo značné množství plastových odpadů, uvedla místní skupina ochránců přírody Nadace na ochranu jelínků v Naře.
Sobotka chce do konce roku odpočívat, cestovat a věnovat se svým dětem, píše Mladá fronta DNES. Podle deníku E15 prochází část českých nákupních center rekonstrukcemi, chtějí přilákat více zákazníků.
Jelen, který v návštěvnickém centru u Kvildy zranil turistu, pravděpodobně skončí v lánské oboře. Přesun jelena do výběhu v blízkosti prezidentského zámku vyjednal ministr životního prostředí.
V návštěvnickém centru šumavského národního parku na Kvildě došlo k incidentu, při kterém jelen zranil jednoho z turistů, který místo navštívil společně s těhotnou manželkou a dětmi.
Nejúspěšnější letošní interpretkou se na hudebních cenách Anděl stala zpěvačka Lenny, kterou porota ocenila hned ve čtyřech kategoriích. Úspěšný byl také zpěvák Thom Artway nebo kapela Jelen.
V Kvildě na Šumavě slavnostně otevřeli jedno z nových návštěvnických center, které správa parku vybudovala jako jednu z největších investičních akcí posledních let. Naučný okruh o životě jelenů a výběh, který je představuje v jejich přirozeném prostředí, to jsou jen některá z lákadel, která centrum nabízí. Další nové návštěvnické centrum se má otevřít v Srní na konci září a bude zaměřené na život vlků.
Na Šumavě už jsou v provozu všechny pozorovací sruby. Při troše štěstí mohou návštěvníci díky nim vidět jeleny, kteří do obory přicházejí za krmením. Zároveň se od průvodce dozvědí i zajímavosti ze života této královské zvěře.
Zatímco v Brdech nebo na Karlovarsku se jeleni nekontrolovatelně množí, na Vysočině jich je podle některých lesníků zoufale málo. Jakmile se totiž stádo přesune do honiteb, kde neplatí tak přísná pravidla, je lákavým terčem myslivců. Chovatelé se teď bojí příbuzenské plemenitby, která může mít nedozírné dopady.
Budoucí mladí lesníci a myslivci soutěžili v Třešti na Jihlavsku v troubení a vábení jelenů. Vedle vábení laně nebo třeba lišky, na kterou nejlépe platí hlas kňourajícího zajíce, je vábení jelena považováno za nejtěžší mysliveckou disciplínu.
Před deseti lety nebyl problém potkat v českolipských lesích srnu nebo jelena. Dnes se zvěř před lidmi schovává a přichází kvůli tomu o místa, kde měla dostatek potravy.
| Národní park Šumava, Pavel Pechoušek, Jana Matznerová|Příroda
Šumavští lesníci zažili během letošní jelení říje neobvyklý příběh se šťastným koncem. Jelen málem přišel o život kvůli kusu drátu zamotaného do parohů soupeře, kterého předtím pokořil. Zkušení lesníci takový případ na Šumavě nepamatují.