Na hradě Lipnice nad Sázavou hledal Jaroslav Hašek klid na psaní. A dokonce tam občas i provázel návštěvníky. Zároveň hrad bránil před lovci pokladů a stěžoval si na ně Klubu českých turistů.
Jednodenní výstava je ovšem celoročním projektem, který má připomenout, že letos 3. ledna tomu bylo 100 let, co Jaroslav Hašek zemřel. Narodil se 30. dubna roku 1883.
Dnes to bude vyprávění o jednom jediném příběhu, který se v minulých dnech odehrál v Rusku. Ale jestli je správné pořekadlo o kapce vody, v níž se odráží svět, jde přesně o takovou kapku.
Historik říká: „V posledních letech se daří historikům mýty vyvrátit. Ukázalo se, že za neúspěchy vojáků z českých zemí sloužících v rámci rakousko-uherské armády stála kombinace několika faktorů.“
Kastor a Pollux bez sebe nedali ani ránu. Spolu závodili na olympijských hrách, spolu kradli dobytek, bok po boku se s ostatními Argonauty plavili za zlatým rounem a pospolu se vydali na únos nevěst.
Český rozhlas vůbec poprvé připravil všechny čtyři díly Švejka. Jde o historicky první kompletní nahrávku slavného humoristického románu Jaroslava Haška. Načetl jej Oldřich Kaiser.
V Moskvě odhalí bustu českého spisovatele Jaroslava Haška. Podobiznu jednoho z nejoblíbenějších českých autorů vytvořil akademický sochař Michal Moravec. Busta bude stát v atriu Všeruské státní knihovny zahraniční literatury v Moskvě.
Jaroslav Hašek zemřel v Lipnici nad Sázavou 3. ledna 1923. V této obci na Vysočině strávil závěrečnou epizodu svého života. Jeho celý život provázela více či méně náhoda a náhoda je také v jeho cestě do Lipnice. Hašek je v podstatě jediný český spisovatel, který dosáhl celosvětového věhlasu.
Stovky lidí dnes zamířily do Lipnice nad Sázavou. Už po čtyřiapadesáté se v amfiteátru v podhradí odehrává festival plný divadel, recese a humoru Haškova Lipnice. Na divadelních prknech rozehrávají divadelní soubory dílo Jaroslava Haška, potomci bohémského spisovatele rozdávají autogramy, dospělí ochutnávají regionální piva.