Donald Trump se po čtyřleté přestávce vrátí do Bílého domu. Jak se jeho mandát promítne do vztahů s Evropou? V pořadu Jak to vidí... odpovídá profesor ekonomie Jan Švejnar.
„Největší rána, kterou může Trump zasadit americké ekonomice a dalším ekonomikám včetně naší, je zvednutí dovozního cla,“ komentuje pro speciál Americká noc Českého rozhlasu Plus.
„Je zcela v pořádku mít schodky, které vedou k investicím s vysokou návratností. Je otázkou, zdali schodek, který nemá tento efekt, je potřeba,“ upozorňuje v pořadu Řečí peněz ekonom Jan Švejnar.
„Donald Trump slibuje, že sníží daně bohatším lidem a podnikům. Kamala Harrisová se zase bude snažit zvýšit podporu chudších rodin s dětmi,“ porovnává profesor ekonomie Jan Švejnar.
Donald Trump varoval před propadem americké ekonomiky, pokud bude zvolena jeho soupeřka Kamala Harrisová. Aktuální vývoj ekonomiky může být pro volby zásadní.
Přesně před rokem investiční banky na Wall Street řešily obavy z recese, které se ale nakonec nenaplnily. Naopak – americká ekonomika prokázala obdivuhodnou odolnost.
„Podstatná část inflace byla doma upečená, uvařená a taky jsme si ji tady doma, tak říkajíc, snědli. Nesouvisela s tím, co jsme si přivezli ze zahraničí,“ vysvětluje ekonom Mojmír Hampl.
Ze srovnání s jinými státy Evropské unie Česko vychází jako jedna z nejhorších zemí ve zvládání inflace. Podle Švejnara to přitom není jen specifickou strukturou energetiky.
Mezi nejtvrdší kritiky vládního plánu patří jednoznačně odbory, které představily svou vizi reformy především v podobě revize příjmů do státního rozpočtu. Vládě už téměř týden hrozí generální stávkou.
V Rusku také stále zůstávají mnohé západní společnosti. Těm jde podle Švejnara jednak o peníze, zároveň se ale obávají toho, aby jim Rusko neznárodnilo jejich majetek.
„Nyní se vyplatí počkat, protože pokud Evropská centrální banka dostane inflaci pod kontrolu relativně rychle, není důvod, abychom my byli ostrůvkem s vysokou inflací,“ nastiňuje ekonom Lubomír Lízal.
OECD ve své poslední předpovědi zmiňuje nejhorší energetickou krizi od 70. let, která vyvolá prudké zpomalení zejména evropských ekonomik. Podle Švejnara měli evropští politici více předvídat.
Diskuze bývalého guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka a ředitel think-tanku IDEA při ekonomickém institutu CERGE-EI Jana Švejnara nad strategiemi České národní banky.
Česko má v tuto chvíli své zásobníky naplněné ze tří čtvrtin. Ačkoliv tyto zásoby nestačí na pokrytí spotřeby v topné sezoně, vláda se v létě nechystá dodávky plynu omezovat.
Jak ekonom Švejnar hodnotí dosavadní vládní pomoc nejchudším domácnostem? Proč si ji Česko podle něj může dovolit rozšířit i při schodku rozpočtu přes 300 miliard korun? Poslechněte si celý rozhovor.
Evropská unie chce od konce roku zakázat dovoz ruské ropy. Česko, Maďarsko a Slovensko žádají o dočasnou výjimku. „Embargo je něco, co bychom měli udělat,“ míní ekonom Jan Švejnar.
Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta, nejvyšší hodnotu od roku 2008. Důvodem prý je růst inflace.
Sociolog Daniel Prokop vnímá riziko směrem k rozpočtu, kdy 150 miliard korun z deficitu podle něj nesouvisí s dopady pandemie, ale s nepromyšlenými změnami v daňové politice.
Před týdnem rozhodla bankovní rada České národní banky (ČNB) o zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. To je nejvyšší zvýšení od roku 1997.
„S republikány mluví, je s nimi ve styku, ale de facto jim říká, najděme společné cíle, spolupracujme a jestli se nepřidáte, tak to protlačím sám,“ říká o prezidentu Bidenovi ekonom Jan Švejnar.
Celková vládní pomoc českým podnikům na zotavení z následků opatření proti šíření koronaviru je jednou z předních v Evropě, nicméně její skutečný start byl podle Švejnara jedním z nejpomalejších.
Ekonomický poradní tým doporučil vládě opatření nezavádět a investovat peníze například do opatření vázaných na udržení zaměstnanosti nebo zavést u uplatnění ztráty limit deset milionů korun na firmu.
New York je podle Švejnara smutný příklad toho, jak to vypadá, když se testování lidí odloží. Čísla nakažených odhalují nejen nové případy, ale i ty, které dosud nebyly známy.