Kniha Spiknutí Luboše Procházky a Radima Panenky popisuje Zemanovu hospitalizaci na podzim 2021 a tehdejší události, které měly podle autorů za cíl zbavit Zemana pravomocí hlavy státu.
Inauguraci nového olomouckého arcibiskupa zažili věřící na Moravě naposledy v roce 1992 s Nuzíkovým předchůdcem Janem Graubnerem, který se v roce 2022 stal arcibiskupem pražským.
„O Velikonocích slavíme to, že Boží láska šla až do krajnosti. Bere na sebe lidské viny, přináší nesmírnou oběť, ale nezůstává mezi mrtvými, protože zlo nesmí nakonec zvítězit,“ říká Jan Graubner.
Biskup Stanislav Přibyl doufá, že dlouhé funkční období, které má díky svému nízkému věku před sebou, bude výhodou. „Je to otázka času. Přijde zase někdo mladší,“ podotkl.
Vhodného kandidáta na olomouckého arcibiskupa hledal více než dva roky apoštolský nuncius se svými spolupracovníky. Ze tří nejvhodnějších kandidátů byl papežem Františkem vybrán Josef Nuzík.
49:54
Praha||František Vrba, Mikuláš Kroupa, Martin Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Pražský arcibiskup Jan Graubner za komunismu pořádal na Valašsku oblíbené a hojně navštěvované křesťanské diskotéky, šířil samizdaty, Chartu 77 ale nepodepsal.
Účastníci pochodu s vlajkami, balonky a transparenty, například s nápisy „Dítě je vždy nadějí“ nebo „Jsem pro život“, vyrazili z Klárova kolem 14.30. V čele průvodu šla kapela a bubeníci.
Pražský arcibiskup Jan Graubner se postavil za zesnulého papeže Jana Pavla II. Obvinění, že jako krakovský arcibiskup kryl sexuální zneužívání kněžími, neberou v potaz širší souvislosti, uvedl.
Graubner stojí za tradicí Dnů lidí dobré vůle na Velehradě, vznikem církevních škol na Moravě, myšlenkou zřízení hospice na olomouckém Svatém Kopečku, i obnovením charity ve svobodném Československu.
Nedaleko kostela ve Staré Boleslavi, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném dešti účastnily stovky lidí. V bazilice svatého Petra ve Vatikánu se ve středu konala česká národní mše.
„Graubner je obecně člověk velmi pastýřsky zaměřený. Velmi ho ovlivnila v poslední době i zkušenost s nemocí covid v roce 2020, kdy se doslova ocitl na prahu smrti,“ církevní historik Jaroslav Šebek.
Jan Graubner za měsíc nastoupí do funkce arcibiskupa pražského. „Chci se soustředit na práci ze spodu. Farnosti a rodiny, tam budu více pozorovat, víc naslouchat, dávat prostor,“ říká Graubner.
Jmenování Jana Graubnera naznačuje, že se v této generaci buď nenašel vhodný kandidát, nebo se ho nepodařilo přesvědčit, aby se exponovaného úřadu ujal.
Zdá se to skoro neuvěřitelné, ale od roku 1946 až doposud zastávaly post pražského arcibiskupa pouze čtyři osoby. Nástup Dominika Duky, někdejšího „vězně svědomí“, byl v roce 2010 vítán.
Třiasedmdesátiletý Jan Graubner bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v Česku. Sám se přitom za konzervativce nepovažuje.
„Vatikán evidentně v tuto chvíli vidí problémy se jmenováním kohokoliv jiného, který by se musel ve funkci zorientovat, tak se vsadilo na člověka, který zkušenosti má,“ říká historik Jaroslav Šebek.
Proces výběru pražského arcibiskupa trvá od podzimu 2018. Duka dosud zůstával pražským arcibiskupem, protože ho papež František vyzval, aby funkci dál zastával, dokud nebude stanoveno jinak.
Kardinál Dominik Duka rozpoutal článkem o znásilnění žen na Ukrajině bouři kritiky. Jak ale jeho slova hodnotí uvnitř katolické církve? Server iROZHLAS.cz se ptal církevních hodnostářů.
V tisku se v sobotu dočtete, že Česká gynekologická a porodnická společnost schválila nová doporučení pro péči o těhotné ženy. Ta podle kritiků přisuzuje ženám neuctivou pozici, píše regionální Deník.
Za stranu Volný blok oznámila kandidaturu ekonomka Hana Lipovská, kterou navrhla Česká biskupská konference do Rady ČT, za hnutí SPD kandiduje zaměstnanec pražského arcibiskupství Josef Nerušil.
„Mrzí mě, že členka Rady, kterou nominovala Česká biskupská konference, vyvolává dojem, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob. V tomto ohledu sdílím obavy veřejnosti,“ uvedl Graubner.
Na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi se v pátek uskutečnila tradiční poutní mše. Připomíná světce a patrona české země svatého Václava, který zde byl v roce 935 (nebo 929) zavražděn.
Sté výročí vzniku Československé republiky ve čtvrtek při slavnostní bohoslužbě na Velehradě připomněl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Vyzval k většímu zamyšlení nad podstatnými otázkami.