V přístavu v čínském Wu-chanu se měla potopit nová útočná ponorka s jaderným pohonem. Informují o tom deník WSJ a agentura Reuters, odvolávají se na nejmenované americké zdroje a satelitní snímky.
Americký ministr obrany Lloyd Austin také nařídil urychlit příjezd úderné skupiny letadlových lodí do oblasti. USA už dříve oznámily, že do regionu vyšlou další bojové letouny a válečné lodě.
Francouzi posílají do operací novou jadernou útočnou ponorku. Jde o druhou ponorku nejmodernější třídy Suffren. Nová ponorka Duguay-Trouin je větší a víceúčelovější než předchozí ponorky.
Všech devět britských ponorek, které jsou aktuálně v aktivní službě, má jaderný pohon a některé z nich mohou nést i jaderné zbraně. Vybraný důstojník tak bude jedním ze strůjců britské vojenské síly.
Podle vzhledu ponorka vypadá jako upravené plavidlo třídy Romeo. Tenhle model ze sovětské éry dostala Severní Korea v 70. letech od Číny a ho začala sama vyrábět. Má jich asi 20.
Vyzbrojení námořnictva jadernými zbraněmi je naléhavým úkolem, konstatoval Kim. A přislíbil, že námořnictvu předá další plavidla vybavená taktickými jadernými zbraněmi.
Spojené státy a Jižní Korea mají v regionu pravidelně vojenská cvičení a v dubnu se domluvily, že k Jižní Koreji poprvé od 80. let minulého století připluje americká ponorka s jadernými zbraněmi.
„Chceme učinit kroky, které zviditelní odstrašování, a to pravidelným vysíláním strategických prostředků, včetně návštěvy americké jaderné ponorky v Jižní Koreji, což se nestalo od raných 80. let.“
New York Post napsal, že tyto poslední manévry mohou signalizovat rostoucí zoufalou ochotu Vladimira Putina eskalovat válku poté, co ruské vojáky na bojišti stíhá série porážek.
Podle odborníků případné nebezpečí plynoucí z kontejneru závisí na tom, zda reaktor K-19 byl svého času potopen i s jaderným palivem, anebo to před tím odstranili, jak velel správný postup.
Kňaz Vladimir je jedna z atomových ponorek z čtvrté generace třídy Borej. Ve srovnání s předchozími generacemi by měla být tato ponorka méně hlučná, lépe manévrovatelná a to i ve velkých hloubkách.
Námořní základnu ve skotském Faslane se dnes pokusí zablokovat odpůrci jaderných zbraní. Základna nedaleko Glasgow je sídlem britského programu nukleárních zbraní Trident. Jeho budoucnost se stala jedním z hlavních témat současné předvolební kampaně.
Škody způsobené požárem na ruské jaderné ponorce Orel zkoumá odborná komise. Podle loděnice v Severodvinsku na severu Ruska, ve kterém se ponorka nachází, bylo plavidlo beze zbraní a reaktor byl odpojen. Radiace prý nehrozí a nikdo nebyl zraněn.
V ruském přístavu Archangelsk začala hořet jaderná ponorka. Příčinou požáru bylo nejspíše svařování. Řekl to jeden ze zdrojů agentury Ria, podle kterého vzplála izolace.
Obyvatele Skotska čeká přesně za měsíc historické hlasování o nezávislosti na Velké Británii. Referendum rozhodne také o tom, co se stane s britskými jadernými ponorkami, které kotví nedaleko města Glasgow. Skotsko se chce jaderných zbraní zbavit, základna ale zaměstnává stovky lidí.
Nautilus není jen legendární podmořský stroj kapitána Nema, známý z románů Julese Verna, ale i první jaderná ponorka amerického námořnictva. 3. srpna 1958, tedy přesně před 55 lety, podplula jako první plavidlo na světě severní pól.
Indické námořnictvo dnešním dnem disponuje ponorkou na jaderný pohon. Ponorku K-152 Něrpa si od Ruska pronajalo na 10 let za zhruba miliardu dolarů. Předání se mělo podle původního plánu uskutečnit už v roce 2009, ale kvůli technickým potížím nabralo zpoždění. Indie se tak po dvaceti letech vrací do elitního klubu zemí, které jadernými ponorkami disponují. Jsou to ještě Čína, Rusko, USA, Velké Británie a Francie.
Ruští hasiči dostali pod kontrolu požár na jaderné ponorce Jekatěrinburk. Plavidlo začalo hořet v doku loďařského závodu v Murmanské oblasti na severu Ruska. Podle ruského ministerstva pro mimořádné situace z něj neunikla radioaktivita. Nikdo prý také nebyl zraněn.