Tajné informace Teixeira sdílel prostřednictvím chatovací aplikace Discord v uzavřených skupinách. Podle se prokuratury chlubil, že má přístup k informacím o „Izraeli, Palestině, Sýrii, Íránu a Číně“.
Znepokojení budí otázka, jak mohl mít příslušník gardy na tak nízké úrovni tak široký přístup k vojenským tajemstvím. Dva velitelé v jeho jednotce byli později kvůli případu postaveni mimo službu.
Teixeira byl zatčen 13. dubna a je hlavním podezřelým v případů úniku utajovaných amerických dokumentů, které se týkají války na Ukrajině a řady dalších témat.
Žalobci tvrdí, že gardista se na internetu chlubil porušováním pravidel pro utajování informací. V prosinci se holedbal, že „porušil tunu“ předpisů, ale je mu jedno, „co říkají, že mohu sdílet“.
„Konspirační teorie hovoří o tom, že se možná nejednalo o nahodilý nebo nechtěný únik, ale naopak to byly záměrně uniklé dezinformace. To v tuto chvíli nejsme schopni rozklíčovat."
Stovky stránek vládních materiálů se začaly ke konci loňského roku objevovat na sociálních sítích. Dokumenty se týkaly například konfliktu na Ukrajině nebo vztahu k Číně.
Je jich sice méně, než například v kauze WikiLeaks, jsou ale vysoce aktuální a citlivé. Co pro Spojené státy, Ukrajinu a další země znamená únik více než sta stran tajných dokumentů?