Před 10 lety vstupovala Česká republika a spolu s ní dalších devět zemí do Evropské unie. Toto výročí si dnes přijede do Prahy připomenout také takzvaný evropský prezident, tedy stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Sejde se s premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD i prezidentem Milošem Zemanem.
|Ondřej Houska, Ondřej Bouda, Eva Presová|Ekonomika
Evropa chce už příští rok dokončit takzvanou bankovní unii. Na schůzce v Bruselu se na tom shodli lídři členských zemí Evropské unie. První krok už udělali ministři financí, kteří se dohodli na přenosu dohledu nad činností bank na Evropskou centrální banku.
Na Slovensko dnes přijede předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Se slovenským premiérem Robertem Ficem chce probrat aktuální situaci v eurozóně. Van Rompuy chce na Slovensku také ladit stanoviska před summitem Evropské unie na konci června.
V čele Evropské unie zůstane Belgičan Herman Van Rompuy. Lídři členských zemí Unie ho na schůzce v Bruselu zvolili na dalšího 2,5 roku předsedou Evropské rady, neboli evropským prezidentem, jak se jeho funkce zjednodušeně označuje.
V Bruselu už jednají předseda Evropské rady Herman van Rompuy a šéf Evropské komise José Barroso s prezidentem Medvěděvem. Na programu jsou témata jako zjednodušení vízového režimu, regulérnost ruských voleb či vzájemná energetická závislost.
Evropští lídři na dvoudenní schůzce v Bruselu nedokázali udržet jednotu Evropské unie. Při snaze o záchranu společné měny se Unie fakticky rozdělila. K nové smlouvě o trestech pro budoucí dluhové hříšníky se přidaly jen země eurozóny. Britové ji úplně odmítli a šest zemí, které se nejprve chtěly připojit, se přidaly na stranu Česka a vyčkávají.
Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy si myslí, že bude nutné měnit evropské smlouvy. Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy je ale proti. Stačí prý přijmout společný „fiskální balíček". Rompuy ho popsal na pěti stranách. Návrh Hermana van Rompuye unikl do médií den před neformální čtvrteční večeří, která odstartuje summit EU.
Evropská unie má obavy o osud takzvaného eurovalu na Slovensku. Slovenská vláda je v otázce stabilizačního fondu eurozóny rozdělená. V parlamentu nemá dost hlasů na to, aby schválila navýšení fondu. Nová pravidla eurovalu přitom začnou platit teprve, až je schválí všechny země eurozóny.
0:19
|Zbyněk Zykmund, Ondřej Houska, Lucie Maňourová|Zprávy z domova
Prezident Evropské unie Herman van Rompuy je na návštěvě Prahy. Dopoledne jednal s premiérem Petrem Nečasem, především o německo-francouzském plánu, který požaduje těsnější hospodářské propojení Evropy. Obě země se snaží v eurozóně prosadit takzvaný pakt konkurenceschopnosti.
3:50
|Ondřej Houska, Lucie Maňourová, ak, Tereza Kubíčková|Zprávy ze světa
Evropané musí jít později do důchodu. Jednotlivé země Evropské unie by také měly přijmout ústavní zákon zakazující zadlužování. To jsou některé návrhy, které svým evropským partnerům nedávno navrhli Němci a Francouzi. Názor Česka na tato opatření dnes bude přímo v Praze zjišťovat evropský prezident Herman Van Rompuy.
Po dnešku už by lídři Evropské unie měli dobře znát českého premiéra. Petr Nečas dokončí sérii schůzek s představiteli unijních institucí. Dnes ho čeká v Bruselu jednání se stálým předsedou Evropské rady, tedy zástupců vlád jednotlivých členských zemí, Hermanem van Rompuyem.
Nová hospodářská strategie Evropské unie by měla mít několik jasných cílů a jejich plnění se musí dát ověřit. Požaduje to český premiér Jan Fischer, který dnes přijal nového prezidenta Evropské unie Hermana van Rompuye.
Bývalý belgický premiér Herman van Rompuy se stal internetovou celebritou. Zlom nastal poté, co se v listopadu stal stálým předsedou Evropské rady, tedy jakýmsi unijním prezidentem. Jeho jméno se podle zjištění belgických novin objevuje na internetu mnohonásobně víc, než když stál v čele vlády.
Rychlý výběr stálého předsedy Evropské rady a takzvané ministryně zahraničí Unie se setkal většinou s pozitivní odezvou v Evropě. Přivítala jej většina politických uskupení v Evropském parlamentu.