Jednadvacetiletou Thunbergovou v říjnu zatkla policie společně s desítkami dalších účastníků demonstrace u hotelu, který hostil energetickou konferenci s účastí těžařů ropy a plynu.
Palestinská otázka se stala v „progresivních“ kruzích dávno pevnou součástí amalgámu klíčových témat, spolu s kritikou kapitalismu, ochranou klimatu, ochranou žen či sexuálních menšin.
„Svět se topí ve fosilních palivech. Lidé po celém světě trpí a umírají v důsledku klimatické krize způsobené těmito podniky,“ řekla během protestu Thunbergová.
Čím dál více evropských aktivistů sahá po přímých akcích a občanské neposlušnosti. Frustrují je nedostatečné kroky a reakce vlád na klimatické katastrofy.
Demonstrace mladé Švédky s cílem přimět politiky, aby urychleně a konkrétními činy bojovali proti globálnímu oteplování, inspirovaly tisíce mladých lidí po celém světě.
„Myslíme si, že právě tento resort má zásadní vliv na to, jaký energetický mix u nás máme, a že je to právě tento resort, který by měl být nejvíc proaktivní,“ vysvětlil mluvčích studentů.
Thunbergová již v roce 2019 dostala čestný doktorát na univerzitě v belgickém Monsu. V prosinci 2019 ji časopis Time vyhlásil osobností roku, byla zmiňována i mezi adepty na Nobelovu cenu za mír.
Thunbergová uvádí každou z podkapitol vlastním textem alarmujícího charakteru. Upozorňuje na nečinnost politiků tváří v tvář vědecky podloženým prognózám vývoje. „Buďte na obtíž, buďte otravní,“ radí.
Rumunský soud oznámil, že vyhověl žádosti policie o uvalení třicetidenní vazby na Tatea. Ten se k obviněním zatím přímo nevyjádřil, při slyšení trval na právu mlčet.
Aktivisté chtějí, aby soud uznal, že švédský stát porušuje lidská práva svých občanů klimatickou politikou. „Švédsko selhává ve své odpovědnosti a porušuje zákon,“ tvrdí iniciativa.
Klimatická aktivistka Thunbergová se na křtu své knihy vyjádřila k politickým tématům. Podle ní je kapitalistický Západ postaven na kolonialismu, imperialismu a vykořisťování lidí i planety.
Tisíce převážně mladých lidí v Glasgow demonstrovalo za rychlejší kroky k ochraně klimatu i v pátek. Účastníci volali po „systémových změnách“ a klimatické spravedlnosti, zejména pro chudší státy.
Děje se tak necelý týden poté, co ve městě začala klimatická konference COP26. Účastníci demonstrace volají po „systémových změnách“ a klimatické spravedlnosti, zejména pro chudší státy.
Summitu se zúčastní celkem na 30 tisíc delegátů, pozvánku dostala i švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová či britský přírodovědec David Attenborough.
Proměna osamělé demonstrantky v aktivistku, kterou celý svět sleduje, jak vyčítá šéfům mezinárodních organizací nečinnost, se obzvlášť ve dvouhodinové filmové stopáži zdá být nepříjemně rychlá.
Společnost PostNord známky s Thunbergovou začne prodávat ve čtvrtek. Je na nich zobrazená ve své známé žluté pláštěnce, jak se na pobřeží dívá na hejno ptáků.
Thunbergová reagovala na jeden z Trumpových příspěvků, v němž prezident volá po zastavení sčítání hlasů v některých klíčových státech, kde ztrácí svůj předchozí náskok na Joea Bidena.
Je ironií osudu, že co se nedaří ekologické aktivistce Gretě Thunbergové, zvládá v těchto dnech z minuty na minutu pandemie, která se z Číny šíří po planetě..
Konkrétní cíle pro rok 2030 hodlá podle návrhu komise zveřejnit do září, neboť chce nejprve vyčíslit přesný ekonomický dopad opatření spojených se zpřísněním závazků.
Podle ekologa a biologa Petra Blahuta musí lidstvo přijmout odpovědnost, uskromnit se a změnit své chování. Říká, že je nutné upřednostnit ekologii před ekonomickým růstem.
Ekologickou aktivistku nominovali na Nobelovu cenu za mír již loni, byla považována za favoritku, nicméně ocenění nakonec získal etiopský premiér Abiy Ahmed.
Přestože otázky klimatu a životního prostředí jsou opakovaným tématem diskuzí, emise oxidu uhličitého se nesnížily, zdůraznila mladá Švédka v panelové diskuzi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.