Litoměřice jsou jediným městem v ČR, které mají povolen zvláštní zásah do zemské kůry. Díky vědeckému středisku se mají stát centrem výzkumu geotermální energie v celé Evropě.
V českém tisku se v pátek dočtete, že se Češi vrhli na rekonstrukce. Místo drahých hypoték začínají být populární úvěry na opravy domů a bytů, píše deník E15.
Na povrch Islandu se možná brzy dostane voda o teplotě až 600 stupňů Celsia, a to pokud se podaří do prosince vyvrtat asi pětikilometrový vrt, kterému se přezdívá nejžhavější díra na světě. Voda by mohla být časem využitá pro výrobu geotermální energie.
Od roku 2018 by mohli lidé v Litoměřicích vytápět své byty teplem z nitra země. To je optimistický termín, odkdy by se mohly naplno spustit chystané vrty. Záměr na vytápění zemským teplem ale bude tak nákladný, že s ním pomůžou i vědci. Peníze by se totiž díky nim sháněly snadněji.
Dva tisíce obyvatel Tanvaldu na Jablonecku připojilo podpis pod petici proti výstavbě geotermální elektrárny. Lidé se bojí zemětřesení i znečištění vody. Firma, která by elektrárnu ráda v Tanvaldu postavila, říká, že obavy lidí jsou zbytečné.
V Semilech geotermální elektrárna nejspíš nebude. Zastupitelé pozastavili přípravu na její stavbu. I když březnové referendum nebylo kvůli nízké účasti závazné, přihlédli k jeho výsledku.
Geotermální energii využívá pro vytápění a výrobu elektřiny už řada států. Nyní tento ekologický zdroj začíná zajímat i Česko. První geotermální elektrárny by mohly vzniknout u Semil a Litoměřic.
Evropské politice dominuje v posledních letech energetika. Každý stát v současné době řeší, kde bude do budoucna energii brát. Jedni se přiklánějí k jádru, druzí k obnovitelným zdrojům. I Velká Británie, která byla vždy energeticky nezávislá, dnes přiznává, že nadcházející léta budou těžká. Jedním z projektů, který by měl ostrovnímu království pomoci, je import geotermální energie z Islandu.
Když máte geotermální vrt, jste vášnivý horník a nechybí vám podnikavý duch, můžete třeba začít pěstovat rajčata. Nezvyklá logika, že. V uhelném dole v Novákách na středním Slovensku to ale přesně takhle udělali. Dlouho přemýšleli, jak využít přírodní horkou vodu, která proudí na povrch jedním sondážním vrtem. Nakonec to vyhrálo pěstování zeleniny. Příští rajčatová velmoc tak možná namísto slunného Španělska vyroste uprostřed slovenských kopců.
Pokud vyslovíte termín geotermální energie, spousta lidí si představí Island - zemi plnou horkých gejzírů. Také v Česku by se dal její potenciál využívat. Společnost Geotermální energie pro občany proto představí projekt Centra podpory využití geotermální energie. To by za přispění evropských fondů mělo vzniknout ve zchátralém kostele svaté Máří Magdalény v Liberci.