Školské odbory odstartovaly kampaň s názvem Vládo, neházej nepedagogy přes palubu! s petiční akcí. Chtějí získat 10 000 podpisů do března, aby se uskutečnilo veřejné slyšení se zákonodárci.
Šéfem odborářů zůstává i přes přešlap Josef Středula. Ve volbě neměl protikandidáta. Získal ale jen 57 procent hlasů, před dvěma lety jich dostal 88 procent. Nepoškodil tento postup odbory?
Vláda chce o navýšení rozpočtu jednat až v půli roku, řekl po jednání novinářům předseda školských odborů František Dobšík. Ten zároveň nechce komentovat, jak výsledek jednání ovlivní případné stávce
Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Co konkrétně požadují? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl František Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství.
„Jak premiér Petr Fiala, tak ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ujišťovali, že se na platy pedagogů sahat nebude,“ upozorňuje šéf školských odborů František Dobšík.
Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Dobšík komentoval krok vlády: „Deklarovaná priorita školství nové vlády dostala velkou trhlinu. Ještě ani nezačali a už zklamali.
„Učitelů se zmíněné opatření netýká, protože je zaměstnávají jednotlivé právnické osoby vykonávající činnost škol,“ uvedlo pro iROZHLAS.cz ministerstvo školství.
Zástupci odborů vnímají současnou epidemickou situaci jako vážnou a namístě by podle nich bylo školy na nezbytně dlouhou dobu uzavřít. Na jak dlouho, by měli rozhodnou epidemiologové.
Za necelé dva týdny by se měli žáci začít vracet do škol. Vláda potvrdila, že od 1. března to mají být nejprve maturanti a žáci devátých ročníků. Byla to hlavní podmínka hejtmanů.
„Nechci srovnávat učitele se zdravotníky, ale je rozdíl být celé dopoledne v kontaktu s dětmi, než se s někým potkat třeba v lékárně. Je to profese, která je rizikovější než jiné,“ myslí si Dobšík.
Nový návrh ministra školství Plagy (ANO), podle něhož by měli pedagogové do základu výdělku místo slibovaných 2250 korun dostat 2700 korun a zbývajících 900 korun do odměn, nechtěly zatím komentovat.
Vláda v minulosti slíbila, že za dva roky by platy učitelů měly dosáhnout 130 procent průměrné mzdy, což by ovšem znamenalo částku blížící se 50 tisícům korun.
Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Vadí jim, že vláda odkládá rozhodnutí o zvýšení platů učitelů a dalších pracovníků ve školství. Řekl to šéf školských odborů František Dobšík.