Prohlášení však v Londýně vyvolalo jistou nevoli. Podle deníku Financial Times britští diplomaté žádali o vysvětlení situace předsedu Evropské rady Charlese Michela.
V noci 1. dubna 1982 začala válka o Falklandy. Argentinský torpédoborec s názvem Nejsvětější trojice zahájil ještě před půlnocí místního času operaci s názvem Modrá - vylodění 50 námořníků zakončené vztyčením argentinské vlajky na ostrovech. Britové je ale v polovině června dobyli zpátky. Spory o ostrovy komplikují vztahy mezi zeměmi dodnes.
Další eskalaci napětí o Falklandy nejspíš přinese dnešní odhalení busty Margaret Thatcherové přímo na sporných ostrovech. Argentina, která si ostrovy nárokuje, to považuje za cílenou a zbytečnou provokaci. Zájem o ostrovy v jižním Atlantiku stoupnul znovu poté, co se v jejich okolí našly značné zásoby ropy.
Argentina opět zopakovala svůj nárok na Falklandské ostrovy neboli Malvíny. Udělala tak tradičně v den výročí definitivního převzetí svrchovanosti nad ostrovy Velkou Británií. To bylo v roce 1833. V Argentině zároveň začal platit zákon, který nařizuje umístit nápis „Malvínské ostrovy jsou argentinské" v hromadné dopravě.
Na obzoru je další eskalace napětí kolem sporných Falklandských ostrovů v jižním Atlantiku. Ostrované se totiž v lednu chystají odhalit bustu britské expremiérce Margaret Thatcherové. Jde o projev vděčnosti za podíl "Železné lady" na vítězství nad Argentinou ve válečném konfliktu v roce 1982.
Dnes je to přesně 31 let, co začala britsko-argentinská válka o Falklandské ostrovy nebo také Malvíny. Tehdy se Britové ubránili. V oblíbené akční počítačové hře Counter Strike si však o území mohou hráči znovu zabojovat. Argentinská společnost pro ni vytvořila doplňkovou mapu právě souostroví, které je předmětem letitých sporů.
Před 31 lety Argentina obsadila Falklandské ostrovy – sporné a tehdy málo známé území. Velká Británie, která má Falklandy coby své zámořské území, si agresi nenechala líbit a nečekala na případné diplomatické řešení konfliktu. Tahanice kolem ostrovů v jižním Atlantiku neutichají ani dnes, kdy význam Falkland podstatně vzrostl.
V Argentině už dávno nevládne vojenská junta, ale z Falklandských ostrovů neboli Malvín se stal znovu horký diplomatický brambor. Mohou za to i výrazní politici v čele Argentiny a Velké Británie, kteří otázku vzdálených ostrovů berou velmi osobně. Vášně přiživilo také nedávné historické referendum, v němž se 99,8 procenta voličů vyslovilo pro pokračování těsného svazku s Velkou Británií.
V okolí Falklandských ostrovů se našly nezanedbatelné zásoby ropy a místní uzavřená komunita řeší, jaké změny může začátek těžby přinést. Obyvatelé se strachují například o panenskou přírodu. Chápou ale, že nerostné bohatství představuje významný trumf ve hře o budoucnost sporného území.
Na Falklandách se snaží dosáhnout co nejvyšší volební účasti v referendu, které rozhoduje, jestli zůstanou sporné ostrovy v jižním Atlantiku i nadále Britským zámořským územím. Na vzdálené ostrůvky je dnes a zítra vysíláno volební letadlo a odlehlé usedlosti zase objíždí posádky terénních aut, která slouží coby volební místnosti.
Navzdory argentinskému zastrašování se obyvatelé Falklandských ostrovů chystají vyjádřit věrnost britské koruně. Dnes a zítra se na sporných ostrovech v jižním Atlantiku hlasuje v referendu. Odpovídá se na jedinou otázku: Chcete, aby ostrovy zůstaly Britským zámořským územím? Předpokládá se, že možná až 100 procent hlasujících odpoví kladně.
Jižní Atlantik není ani v čase místního léta zrovna pohostinnou končinou. Teď je tam ale obrazně řečeno „horko" kolem dění na sporných Falklandských ostrovech. Jejich obyvatelé se v příštích dvou dnech vyjádří k tomu, jestli chtějí být i nadále zámořským územím Velké Británie.
Argentina odmítá nadcházející referendum na Falklandech, považuje ho za riskantní kousek bez právního základu. V referendu se mají obyvatelé sporných ostrovů vyjádřit k tomu, jestli chtějí být i nadále zámořským územím Velké Británie. Její vztahy s Argentinou se kvůli ostrovům znovu ocitly na bodu mrazu.
Velká Británie se připravuje na další prudké zhoršení vztahů s Argentinou. Podle Daily Telegraphu chystá Londýn preventivně nové plány na obranu sporných Falklandských ostrovů. Kvůli nim už Británie s Argentinou před třiceti lety válčila.
Napětí mezi Velkou Británií a Argentinou kvůli sporným Falklandským ostrovům nepolevuje. Londýn ostře varoval jihoamerickou zemi, aby dala ruce pryč od falklandského referenda, které má v příštím roce rozhodnout, jestli ostrovy zůstanou věrné britské koruně.
Společnosti, které provádějí v oblasti Falklandských ostrovů průzkum pro těžbu ropy, budou čelit soudnímu stíhání. Prohlásil to ministr zahraničí argentinské vlády Hector Timmerman, podle něhož je takový průzkum je nelegální.