Přesně před 31 lety obsadila argentinská armáda Falklandské ostrovy
Před 31 lety Argentina obsadila Falklandské ostrovy – sporné a tehdy málo známé území. Velká Británie, která má Falklandy coby své zámořské území, si agresi nenechala líbit a nečekala na případné diplomatické řešení konfliktu. Tahanice kolem ostrovů v jižním Atlantiku neutichají ani dnes, kdy význam Falkland podstatně vzrostl.
Argentinská invaze přišla pro Margaret Thatcherovou a její vládu jako blesk z čistého nebe. Za nepřesný odhad situace na sebe vzal odpovědnost britský ministr zahraničí lord Carrington, který podal demisi.
Jak vyplývá z nově odtajněných materiálů, řada spolupracovníků „železnou lady" zrazovala od vojenského dobrodružství daleko od britských břehů. Strategický význam nehostinných ostrovů si tehdy ještě málokdo uvědomoval. Margaret Thatcherová ale rozhodla jinak.
Zahraniční zpravodaj ČRo Jiří Hošek připomněl 31 let starý konflikt mezi Argentinou a Velkou Británií
„Argentinci právě převzali kontrolu nad rozhlasem. Doufám, že vám ještě stihnu zprostředkovat vzkaz pana guvernéra," hlásil spoluostrovanům 2. dubna 1982 ráno neohroženě moderátor Patrick Watts.
„Nejhorší byla asi ta nejistota, jak se Argentinci zachovají. Jestli rozstřílejí techniku, řeknou mi, abych se sebral a šel domů nebo mě případně zatknou," říká legenda falklandského rozhlasu. Ta se vrátila k mikrofonu hned poté, co britští vojáci dobyli sporné ostrovy 14. června 1982 nazpátek. Během krátkého konfliktu padlo 255 britských a 649 argentinských vojáků.
„Spojené království pokládá Falklandy za britské zámořské území. Vztah s ostrovy je i tak velmi silný, ale ještě to umocnil válečný konflikt v roce 1982. Británie respektuje základní právo na sebeurčení, to znamená přání místních obyvatel, že chtějí zůstat britským územím," uvádí expert na politickou geografii Klaus Dodds.
V oblasti opět panuje neklid
Argentina v posledních letech své nároky na ostrovy vystupňovala. Vůči samotným ostrovanům, které pokládá za uměle dosazené britské osadníky, pak uplatňuje nepřímé ekonomické sankce. Do jižního Atlantiku se tak vrátil neklid.
„Další konflikt o Falklandy už podle mě nikdy nebude, do toho Argentina prostě nepůjde. Britská vláda také nenechá obyvatele ostrovů nikdy na holičkách," myslí si předseda Sdružení veteránů falklandské války Tony Davies.
Do nové roviny posouvá spor o Falklandy ropné bohatství. Černé zlato by se mělo nedaleko ostrovů začít těžit v roce 2017 a Argentině se to pochopitelně znovu nelíbí.