Italka Samantha Cristoforettiová během mise plnila spolu s kolegou různé úkoly - pracovali na robotickém rameni nebo vypustili desítku nanodružic, které slouží ke sběru radioelektronických dat.
Cílem programu ExoMars je hledat známky možné existence života na Marsu v minulosti, zkoumat na planetě změny vody a geochemického prostředí a zjišťovat atmosférické stopové plyny a jejich zdroje.
„Vybrali jsme vzkazy, které v určitém slova smyslu reprezentují lidstvo,“ uvedla předsedkyně Akademice Věd ČR a členka poroty Eva Zažímalová. Vítězné nahrávky pocházejí z Česka, Francie, či Hongkongu.
Nahrávky vybere mezinárodní porota ze zvuků, které můžou lidé z celého světa až do 20. května nahrávat na web časopisu Vesmír. Zvuky musí být maximálně 30 sekund dlouhé a do 10 MB velikosti.
Evropa se zapojuje do hledání života na Marsu. Z kazašského kosmodromu Bajkonur dnes úspěšně odstartovala první sonda projektu ExoMars. K rudé planetě by měla dorazit v říjnu. Družice evropské a ruské kosmické agentury bude v atmosféře Marsu hledat plyny, které by mohly ukazovat na výskyt živých organismů.